Hop til indhold

Hvordan påtaler man tiden der er betalt for?

Featured Replies

Skrevet

Overskriften udspringer sig ved at jeg selv har haft et par oplevelser hvor jeg har betalt for 30/60 min.  
Men der blev rundet af 15-20 min før.  
 

Og selvom den resterende oplevelse har været positiv, så trækker det mig mere i retningen af at jeg ikke har lyst til at besøge / ha besøg af kvinden igen. 
 

Er der nogen som har et konstruktivt bud på hvordan man kan sige på en positive måde at der lige er lidt tid at løbe på, uden det virker alt for småligt? 

Skrevet

Hvis man har betalt for 30 eller 60 minutter, så er det aftalen.

Derfor er det rimeligt, at sige til, hvis der snydes med tiden.

Det kan godt være, at kvinden bliver sur, så der ikke kommer noget positivt ud af det.

Men så må man bruge tiden på, at tage et langt bad, og være ekstra længe om, at få tøjet på, så den aftalte tid bliver udnyttet, og helst 5 minutter ekstra. Så kan hun lære det.

 

Skrevet

Det vil aldrig være småligt at bede om den tid du har betalt for :).

Du kan evt sige:" Årh godt jeg lige har 15 min endnu til lige at få pulsen ned igen"

Eller:

"Der er stadig tid tilbage, lad os putte os lidt"

Jeg læser desværre rigtig tit at nogen piger nærmest flår sengetøjet af så snart manden er færdig, uanset om tiden er gået eller ej og den adfærd, ville jeg selv have svært ved at vide hvordan jeg skulle håndtere. Det dræber jo al lyst tilpillpow talk hvis den anden part tydeligt viser at man ikke længere er velkommen...

Den er sgu svær...:unsure:

Skrevet

hej @McLovin

et godt og relevant spørgsmål

de få gange det har været aktuelt, har kemien ikke været der med den pågældende GP og jeg har derfor ikke gjort noget, idet jeg typisk selv var interesseret i at afslutte, heller før end siden.

Hun får naturligvis ikke et genbesøg.

så har der været 2 gange hvor jeg blev spurgt om jeg ville i bad 20 min før tid og begge gang sagde jeg at jeg heller ville hygge mig med hende (GP'en) end at gå i bad så tidligt. det har typisk ikke ødelagt stemningen og seancen er fortsat.

en enkelt gang har jeg opleveret at blive "kommanderet" i bad ca. 15 minutter før og jeg endte med at føje hende idet hendes tone og holdning lukkede effektivt af for stemning i et ellers (indtil da ) godt møde. på vej ud af døren sagde damen så "see you soon", hvor jeg replicerede "not a chance honey" og hun fik da heller ikke genvalg..

så det er en svær opgave hvor kemi og kommunikation er hovedfaktorer, for det er jo lige gyldigt med yderligere 15 min i en dobbeltseng hvis damen har lukket for det varme vand..

 

Hitmann

 

 

 

Redigeret af Hitmann1234

Skrevet
Pianistinden skrev, for 2 minutter siden:

Det vil aldrig være småligt at bede om den tid du har betalt for :).

Enig. Men set fra pigens vinkel er der vel også det usikkerhedsmoment, at hun ikke ved, hvor lang tid hendes gæst vil være om at gå i bad og tage tøj på. Hvilket hos nogen piger (ikke alle) indgår i den tid, man har aftalt.

Fine pointer fra @Hitmann1234.

Skrevet

@Den_glade_amatør det er rigtigt og så er vi tilbage ved tråden om hvornår vi starter tiden :).

Som udgangspunkt kan man spørge hende, hvordan den aftalte tid administreres. Er det med eller uden bad fx? (Velvidende at nogen lover guld og grønne skove i skrift og tale, men når det kommer til mødet er aftalerne ikke længere gældende...)

Skrevet
Pianistinden skrev, for 6 minutter siden:

Som udgangspunkt kan man spørge hende, hvordan den aftalte tid administreres. Er det med eller uden bad fx?

I princippet har du ret, men i praksis virker det så ikke som at gå i små sko, hvis man stiller det spørgsmål? Ville ikke selv gøre det. Så hellere acceptere, at tiden blev lidt kortere.

Skrevet
Den_glade_amatør skrev, Lige nu:

I princippet har du ret, men i praksis virker det så ikke som at gå i små sko, hvis man stiller det spørgsmål? Ville ikke selv gøre det. Så hellere acceptere, at tiden blev lidt 

Nej ikke for mig, jeg ville opfatte spørgsmålet som et tegn på at han er opsat på at vi får forvetningsafstemt korrekt.

Skrevet
McLovin skrev, 1 time siden:

Overskriften udspringer sig ved at jeg selv har haft et par oplevelser hvor jeg har betalt for 30/60 min.  
Men der blev rundet af 15-20 min før.  
 

Og selvom den resterende oplevelse har været positiv, så trækker det mig mere i retningen af at jeg ikke har lyst til at besøge / ha besøg af kvinden igen. 
 

Er der nogen som har et konstruktivt bud på hvordan man kan sige på en positive måde at der lige er lidt tid at løbe på, uden det virker alt for småligt? 

Du skal ikke nøjes med mindre tid, med mindre du selv siger du gerne vil afslutte. Måske har pigen ikke ur på og ved ikke der er tid tilbage, bare sig du gerne vil hygge den sidste tid også. Bliver pigen sur, så kontakter du hende ikke igen. 

 

Knus Pia 

Skrevet
PiaV skrev, for 11 minutter siden:

Bliver pigen sur, så kontakter du hende ikke igen. 

Præcis. Og sørger for at skive en anmeldelse herinde, hvor netop den del påtales

Skrevet

Jeg besøger kun den samme dame hver gang, og plejer at bede om noget massage, hvis der er tid tilovers. Ingen problemer der.

Skrevet

Være ærlig og sig det ligeud kort og godt -er du i tvivl forventningsafstem før du betaler -kan altid gå igen.

Har lige været ved en jeg tit har været ved -de andre gange kun 1 time -dennegang 2 timer -efter 1½time begynder hun pludselig at tale om næste kunde snart kom mm. -jeg spurgte om jeg ikke havde booket 2 timer "jojo" sagde hun -men det ligger ligesom en dæmper på den gode stemning der ellers var, og altid har været tidligere. At jeg så selv efterfølgende konkluderede at 2 timer ikke er dobbelt så godt som 1 time -og der opstår ligesom et "vacum" af -vi skal lige have tiden til at gå-agtig. Vil hvis jeg besøger hende igen -nøjes med en time.

Men det er utrolig hvilken agumenter der nogen gange bliver brugt for, at få dig ud af døren før tid... -f.eks. "du får mere tid næste gang" "jeg bliver nød til at ringe" "den her må jeg bare besvare" "du fik lov til det og det, så klart du ikke har mere tid" Har eller meget forståelse for gode agumenter og pludselig opstået ting der måtte komme -men det er grænser for naiv/godtroende man kan være i længden.

Dem der behøver en påtale er i min bog ikke nogen, jeg giver mange chancer. Giver heller en ny en chance;-)

Skrevet

hvis pigen beder dig om at gå 20 minutter før tid , har du så virkelig lyst til at blive ? 

jeg ved godt det er surt men hvis pigen ikke respektere kundens tid , så besøger du hende ikke igen og så har vi netop det her forum til at advare hinanden hehe

men synes også vi mænd har et ansvar i de situationer hvor pigen faktisk ikke bare prøver at snyde dig . er det bare akavet mellem jer de sidste 20 minutter , og derfor lægges der op til at du skal gå ?

snak med pigen , put med hende . skab en stemning . hun er jo et menneske ser gerne vil dig hvis i har kemi

Skrevet
McLovin skrev, for 2 timer siden:

(…)

Er der nogen som har et konstruktivt bud på hvordan man kan sige på en positive måde at der lige er lidt tid at løbe på, uden det virker alt for småligt? 


Er det ikke bare noget, at man evt. gør opmærksom på? Men altså. Typisk så er det jo sådan, at man nogen gange får lidt ekstra tid hos nogen piger, og nogen gange lidt kortere tid.

 

Hvis det er markant kortere tid. Jamen, så er kemien, der måske bare ikke, og så må jeg erklære mig enig med @AgentLeman og tænke, at man måske bare skal finde et andet sted/ en anden pige at besøge :)

Redigeret af TheLion

Skrevet

Helt enig med @TheLion

Jeg påtaler det ikke men kommer bare aldrig igen. Det er lidt som hvis man får ringe mad og service på En restaurant. Der brokker jeg mig heller ikke, jeg kommer bare ikke igen.

Skrevet

Der har været mange gode indslag. Generelt, i hvert fald for min del, så afhænger det af situationen. Engang i mellem er det pigen, som gerne vil snakke. En sjælden gang i mellem ligger jeg med hende bagefter. Andre gange er det bare et stort grin og et tak for denne gang. Når jeg betaler for fx 30 minutter, så er det ikke for at få 30 minutter, så er det bare sådant, at der ikke er stress på. Om jeg kommer efter 10 minutter er mig ligegyldigt, pigen har leveret sin del af aftalen og jeg er glad. Jeg har faste piger, som er blevet glade for at se mig, hvor der SKAL snakkes bagefter. Det tager jeg også gerne med. Værre er det selvfølgelig, hvis pigen siger "come baby" efter 5 minutter. Dem besøger man ikke igen. Det er et servicefag, og derfor har vi denne fine side, hvor vi kan udveksle erfaringer. 

Skrevet

Det er faktisk et interessant emne. Jeg besøger ofte en pige som ikke efterlader tvivl om at hun gerne ser en  forlade inden den halve time. Der har så samtidig været andre ting på det seneste, som gør det let for mig at afslutte "forholdet". Pointen er at jeg skulle have påtalt det med tiden fra starten. Men den forbandede liderlighed har indtil nu gjort mig til en dørmåtte, for man ved jo godt hvad straffen kan være. Og det er ikke nemt uden at ødelægge stemningen på en eller anden måde. 

Skrevet

Når man kommer fast hos en så ændre tingene sig helt naturligt. Jeg har en fast escort pige der kommer jævnligt, og der betaler jeg en fast pris. Nogen gange smutter hun efter en 30 minutters vild sex, andre gange er hun der flere timer til hygge og putning.

 

Skrevet
Plaskeren skrev, for 1 time siden:

(…)

Jeg påtaler det ikke men kommer bare aldrig igen. Det er lidt som hvis man får ringe mad og service på En restaurant. Der brokker jeg mig heller ikke, jeg kommer bare ikke igen.


Haha. Ja, i nogle tilfælde kan man jo spørge. Men ellers netop enig :)

 

*Og nogle gange får man lidt ekstra tid – andre gang lidt kortere, skulle der selvfølgelig have stået i min tidligere kommentar.

Skrevet

Mange gode bud er allerede kommet…. Men man er vel i sin gode ret til at påtale det (dog venligt og høfligt) og sige “ hør hov du, der er da vidst lidt mere tid tilbage din bandit, skulle vi ikke ligge og putte og kramme” 

Skrevet

Jeg synes at nogle gange er der ikke helt klart hvornår tiden starter. Lad os sige at der bliver aftalt et møde kl 22:00 men lige pludseligt står man udenfor og venter indtil kl 22:10 -fordi pigen ikke er klar. Når man endelig møder pigen så skal man i bad og der bruger man mindst 5 minutter  Endelig møder man pigen 15 minutter senere end aftalt. Et par gange har jeg oplevet at den tid  jeg ventede udenfor blev beregnet i prisen- fordi selvom vi startede senere så skulle jeg skynde mig ud fordi en anden kunde allerede var på vej. Piger som gør dette genbesøger jeg ikke.

Skrevet
McLovin skrev, for 7 timer siden:

Er der nogen som har et konstruktivt bud på hvordan man kan sige på en positive måde at der lige er lidt tid at løbe på, uden det virker alt for småligt? 

Jeg er glad for at der stadig er nogen, som har tænkt sig om det “punkt” Det viser sig at man har samvittigheden. 

Jeg plejer ikke at smide mine folk ud før tid. Men jeg plejer at sige “ Vil du gå i badet” når tiden er løbet ud for akten. 
— Man kunne fx spørge pænt om et fællesbad eller en afslappende massage, og hvad ellers pigen vil tilbyde, hvis det var tid tilbage. 

Skrevet

Der er bare så vild stor forskel fra den ene til den anden.

I dag besøgte jeg en (for mig) ny kvinde til en times hygge. Vi faldt i snak og tiden gik. Jeg var først ude efter mere end to timer. Det skal siges at der ikke var andre aftaler der pressede sig på og at hun insisterede på at jeg bare skulle tage det roligt.

Har også tidligere været heldig at mødes med andre hvor det ikke er minuturet der står og tikker og det giver altså bare plads til at falde ned og falde til.

Jeg synes dog som udgangspunkt at vi som gæster bør respektere den tid der er sat af. Og omvendt, GP'ere der skærer (væsentligt) i tiden bliver bare aldrig genbesøgt. 

Redigeret af AB455

Skrevet
AB455 skrev, for 2 timer siden:

Der er bare så vild stor forskel fra den ene til den anden.

I dag besøgte jeg en (for mig) ny kvinde til en times hygge. Vi faldt i snak og tiden gik. Jeg var først ude efter mere end to timer…

(…)

 


Lige netop. Nogen gange kan man blive positivt overrasket. Har dog aldrig hørt om mere end dobbelt op på tid så stor cadeau for det.

 

AB455 skrev, for 2 timer siden:

(…)

Jeg synes dog som udgangspunkt at vi som gæster bør respektere den tid der er sat af. Og omvendt, GP'ere der skærer (væsentligt) i tiden bliver bare aldrig genbesøgt. 

 

Og igen. Lige netop. Man bør respektere GP’ens tid. Nogen gange får man længere tid – andre gange kortere. Men hvis der bliver skåret for meget ned, så nej, lige netop. Bedre at gå et andet sted hen :)

Skrevet
TheLion skrev, for 1 time siden:

Har dog aldrig hørt om mere end dobbelt op på tid så stor cadeau for det.

Nu var det jo fordi vi snakkede og ikke fordi vi knaldede (mere end sædvanligt). Samt at der ikke var nogen af os der havde en skarp bagkant.

Gæst
Denne tråd er lukket for yderligere kommentarer.

Denne hjemmeside bruger cookies

Vi bruger cookies til at huske dine indstillinger og forbedre din oplevelse på siden. Klik på "Acceptér cookies" for at give dit samtykke. Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage eller ændre dine cookieindstillinger her.

Account

Navigation

Søg

Søg

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.