Alt aktivitet
Seneste time
-
Hvorfor er danske mænd så glade for “skal vi gå en tur?” på første date?
... og at du ikke selv skal gøre en skid, bare sætte dig ned og lade dig beværte. Tror, du skal se indad og tænke over, hvad du selv står for!
-
Hvorfor er danske mænd så glade for “skal vi gå en tur?” på første date?
Hvorfor er der mere "effort" i at invitere hende på en kop kaffe på en eller anden café? I forhold til at finde en smuk skov at gå en tur i? Har det betydning for dig, at han er nødt til at betale 85 kr. for et kop kaffe og en småkage - i stedet for de måske 0 kr. en tur i skoven koster? Jeg har drukket nogle kopper kaffe, sodavand og øl, og det har skam været hyggeligt nok, det er slet ikke det. Men jeg har også gået nogle ture, og skal jeg være helt ærlig, så synes jeg, at en times tur i en smuk efterårsskov, hvor vi også har mulighed for at tale sammen om løst og fast, på mange måder er langt hyggeligere og bedre til at lære hinanden at kende. Men hver sin smag.
-
Hvorfor er danske mænd så glade for “skal vi gå en tur?” på første date?
@DarkSkinEnergy Du rammer i virkeligheden ned i en sjov modsigelse omkring moderne dating og kønsroller, og det bliver næsten helt absurd, når samtalen udfolder sig herinde. Det minder mig lidt om et opslag, jeg så på Nympho i går, hvor en fyr søgte "no sex workers please, looking for typical 'real' female who is not in the sex worker scene" Man skal altså huske at kende sit publikum og sin kontekst. At efterlyse klassisk kurmageri og løfte pegefingre ad mænds datingvaner på et forum, der primært handler om betalingssex, er om ikke andet en smule specielt. Når det er sagt, så udstiller dit svar præcis den dobbeltmoral, mange mænd oplever i dag. Du skriver, at daten "går begge veje", og at en kaffe ikke er en aktieinvestering. Men i praksis fastholder du stadig den traditionelle kønsrolle: Manden skal være den, der tager initiativet, skaber rammen og åbner tegnebogen, for at du overhovedet gider overveje ham som andet end en "ven". Hvis mødet reelt gik begge veje, hvorfor er det så udelukkende hans opgave at bevise "effort" ved at betale, mens din indsats blot er at troppe op og evaluere ham? Mænd foreslår ikke en gåtur, fordi de ikke har råd til en espresso. En gåtur er mandens måde at skabe et neutralt rum på, hvor man mødes som to ligeagtede mennesker uden det stumme forventningspres, der opstår, så snart der svinges et dankort. Når du afskriver en gåtur som "low effort", handler det måske i virkeligheden om, at du forventer, at manden skal lægge en økonomisk markør for at få lov til at vise sig frem. Det gør mig dog oprigtigt nysgerrig på din egen intention med indlægget og din opdeling af dating: Når man professionelt befinder sig i en verden, hvor mænd betaler for ens tid, selskab og opmærksomhed, hvornår er noget så privat dating, og hvornår bliver det en forlængelse af arbejdet? Man skulle tro, at privat dating var det frirum, hvor du netop ønskede at lægge transaktionerne væk og møde en mand helt på lige fod – uden at han skal "købe" sig til din interesse med cafe-regninger eller drinks. Men når du alligevel kræver den form for økonomisk initiativ for overhovedet at mærke romantisk interesse, kommer du så ikke til at trække den professionelle transaktionslogik med over i dit private kærlighedsliv?
-
Trussel fra bagmænd
I've received this same text twice now. I just blocked and ignored. I think it's a scam.
-
Overlap mellem escortpige og privatliv
Der er en bestemt dansk GP, jeg besøgte regelmæssigt. Det viste sig, at vi bor i det samme kvarter. Vi handler faktisk ind i den samme lokale Rema og Netto butik Jeg så hende engang sammen med hendes børn i Netto. Jeg vendte om, trak huen op over hovedet og gik hen til min bil. Jeg ville ikke gøre situationen akavet for hende. Eller for mig selv. Det er en af problemerne når man boller en kvinde der bor i samme postnummer som dig.
-
Bollet synder og sammen af Anna
clipclap skrev et svar til Ledelsen's tråd i Anmeldelser af thaimassage og thaipiger på Sjælland og KøbenhavnJeg var en tur forbi og de første 10 min gik med sms og pludselig gik hun for at tale med en ny kunde der ringede på døren der valgte jeg at rejse mig og tage tøj på men hun kom ind i det samme og undskyldte så meget at jeg valgte at blive ḿen efter en latterlig dårlig massage og endnu værre HJ kommer jeg HELT sikkert aldrig tilbage !!!! Sara som er samme sted har jeg til gengæld været ualmindeligt glad for men tror hun har fundet et andet sted... ?!?!?
-
Sara Lolland Falster - Efterspørgsel
Jeg er 99,9% sikker på at det var hende her, og for nogle år siden, da hun huserede i Marielyst, var det ca. samme anmeldelser. https://www.eroguide.dk/forum/topic/214473-sara-nielsen-bornholm/?_fromLogin=1
-
Erfaringer med parterapi?
Du har fuldstændig ret i at det er anekdotisk viden. Men du faldet i fælden og bruger det alligevel til at argumentere ud fra.
-
Vika 19 år på Frederiksberg
Was the experience GFE? Has she been here before?
-
Hvorfor er danske mænd så glade for “skal vi gå en tur?” på første date?
Jeg kan godt forstå din forklaring men jeg er faktisk ikke helt enig 😅For mig ER “skal vi gå en tur?” bare lidt low effort som første date. Sorry haha. Ikke fordi en mand skal bruge en masse penge på mig for det har jeg heller aldrig skrevet. En kaffe på en café koster jo ikke ligefrem en formue 😂 Det jeg ikke helt forstår er den der tanke med at manden først skal finde ud af om kvinden er “reelt interesseret”, før han gider gøre lidt mere ud af det. Hun skal jo også finde ud af, om hun er interesseret i DIG? 😂 Det går begge veje. Og hvis du inviterer en kvinde ud må der vel allerede være some kind of interest? Ellers hvorfor invitere hende overhovedet? Jeg synes også det bliver lidt voldsomt at gøre en café eller en drink til sådan et økonomisk gamble hvor man risikerer at blive “brugt”. Altså sir… det er en kaffe ikke en investering i aktier 😂😭 Selvfølgelig findes der kvinder der bare vil have gratis mad og drinks, men det betyder jo ikke, at alle kvinder skal mødes med “du får en gåtur, indtil du har bevist, du faktisk kan lide mig”. Den energi ville personligt få mig til at miste interessen endnu hurtigere. Så ja måske er vi bare forskellige dér 😂 For mig viser en lille smule effort på første date at en mand faktisk har lyst til at date mig. En gåtur kan være hyggelig senere men som første møde? I’m sorry, jeg får stadig friend vibes
-
Sophia i Horsens C
Billederne er hende, men er taget fra en meget misvisende vinkel. Hun er ret overvægtig – mere end billederne viser. Vi havde aftalt BJ uden , men hun insisterede på at bruge kondom. Vi havde også aftalt – både via sms og ifølge hendes profil – at jeg måtte komme på hendes ansigt. Men endnu en gang sagde hun nej til det. Hvorfor reklamere det og gå med til det, hvis man ikke har lyst til at gøre det? Hun lever overhovedet ik op til det hun skriver på hendes annonce. Ingen tricks eller noget som helst, kun BJ med gummi og lidt doggy også sluttede hun af med at spille den af for mig. Jeg betalte 800 for 30 minutter. Jeg var ude igen efter 15 minutter.
-
Paranoid - Har de taget billede og nummerplade til afpresning?
Ja, der er selvfølgelig forskellige måder at gøre det på.
-
Erfaring søges, louise Pedersen Esbjerg
Som sagt beklager og det er noteret.
-
Sophia i Horsens C
Er det hende på billederne? Hvad havde i aftalt som hun ikke gjorde ?
-
Rettelser i overskrifter - hold nu kæft er det en børnehave?
Altså jeg kan lade værd med at få indtrykket af at du ikke har været her så længe? Indtil for et halvt år siden havde Stapler virtuelt kastet dig for porten med karantæne, hvis du havde et andet verdenssyn end ham eller hvis du havde afsporet en tråd en lille smule.
I dag
-
Hvorfor er danske mænd så glade for “skal vi gå en tur?” på første date?
Jeg tænker at en gåtur med en dejlig dame er en fin måde at få en uformel snak og relevante emner. Jeg har ikke noget imod at spendere en frokost eller lidt mad, men gåturen er skøn uanset om der er før eller efter kaffe eller mad. Jeg havde ikke lavet aftalen, hvis ikke jeg var indstillet på at investere tid og penge og jeg forventer faktisk kun at damen møder op med åbent sind og ønske om at lære mig at kende.
-
Petit Roma - Viby J
Hun har tidligere fået fine anmeldelser. Jeg overvejer selv et besøg ved hende. Så håber du vender tilbage med en kommentar omkring hende.
-
finger væk - Alexia.
Det danske sprog er svært for nogle
-
Overlap mellem escortpige og privatliv
Tak for hurtigt svar. I har nok ret, begge to. Men hun spurgte også da vi var sammen sidst, om jeg skulle noget bagefter, om vi skulle ud sammen, om vi skulle ud sammen en anden gang, om jeg kan lide at danse. Normaltvis havde jeg ikke tænkt, der var nogen fare for overlap, men føler hun spørger ind til privatlivet mere end jeg nok havde regnet med. Ved ikke, om det bare er et trick for at få mig til at føle mig charmerende. Dertil spurgte hun også, om jeg kunne skaffe hende noget til festen. Hvorefter jeg skrev Nej, desværre, og at vi ikke skal sige hej til hinanden, hvis vi finder hinanden. 😶
-
Forgæves forsøg på kontakt (#41312; Amager)
God idé @Massage-testeren! Men det har jeg faktisk også prøvet (i morges), men stadig intet svar. Jeg fortæller hende faktisk i beskeden, at hendes telefonnummer ikke virker, men uden svar. (Hun har været i København for en del år siden, hvor jeg besøgte hende flere gange. Dengang uden de store udfordringer.)
-
Overlap mellem escortpige og privatliv
Skulle til at sige det samme ikke engang sikkert i mødes og ikke engang sikkert hun genkender dig når det er. Tror mere det er hende der måske tænker bare du ikke nævner noget om tak for sidst eller noget
-
Ruxandra I Aalborg?
Er der nogen der har været forbi Ruxandra i Aalborg.? https://annoncelight.dk/showad/468254 Jeg tror hun er på samme adresse som Natasha https://annoncelight.dk/showad/468233
-
Petit Roma - Viby J
https://annoncelight.dk/showad/462742 Nogen der har været forbi og kan berette lidt om oplevelsen?
-
Erfaring søges, louise Pedersen Esbjerg
Det er i min bog også dårlig stil at kommentere på andre GP’eres annoncer og hvad de tilbyder!
-
https://slady.vip/
And "The website is undergoing maintenance."