-
At skabe nye juletraditioner...
Mange tak
-
At skabe nye juletraditioner...
Flere har spurgt hvordan turen er tilrettelagt og hvilken organisation der står bag. Det er oplysninger jeg ikke kan fortælle - på grund af sikkerhed - men turen er privat arrangeret med hjælp fra professionelle, så der står ikke en stor organisation bag os, og vi finansierer alt med egne midler, ca. 35.000 kroner pr. deltager. Gaverne til børnene er samlet ind via store hjælpeorganisationer, samt små og store bidragsydere.
-
At skabe nye juletraditioner...
Da jeg - sidste år - satte mig i en bil og kørte til det centrale Ukraine for at dele julegaver ud til børnehjemsbørn, var det første gang i hele mit liv at jeg forlod familien dagen før juleaften for at gøre noget - udelukkende - for andre end mig selv og min familie i julen. Det var så stor en succes og noget jeg har varmet mig ved gennem et helt år, og nu er jeg snart klar til at udvide konceptet - yderligere. For i år går turen igen til Ukraine med julegaver, men denne gang går turen endnu længere ud mod øst, ja faktisk helt ud i "0-zonen" lige før frontlinjen. Denne gang er det Ukrainske børnehospitaler, men den store forskel fra alle de andre ture jeg hidtil har taget til Ukraine er der på denne tur meget store sikkerhedsforanstaltninger, hvilket betyder at jeg har gennemgået adskillige sikkerhedskurser, og psyke/stress test. Så når alle sidder derhjemme og spiser and, og flæskesteg juleaften sidder jeg - efter planen - i en skyttegrav 5 - 10 fra frontlinjen og kan forhåbentlig fejre en veloverstået tur sammen med den brogede skare af mænd (10 i alt) fra 4 lande, mens vi venter på vores eskorte tilbage mod Kyiv d. 25 december. Om jeg er idiot - tænker du måske - og til det kan svare klart "NEJ". Det er en velovervejet handling der sætter mig ud på denne tur, for helt derude kommer julemanden kun i form af "idioter" som os, men børnenes glæde er alle strabadser og farer værd. Så 19. december siger jeg farvel til familien, og forventer at ramme de hjemlige egne igen omkring 30. december. Nu er det andet år i træk at vi i familien ikke er sammen i julen, og måske bliver det herefter en tradition - det vil tiden vise til næste år.
-
2 nye Thai i Aarhus.
kaaldolmer skrev et svar til KomBareDo's tråd i Efterlysninger af thaimassage og thaipiger i JyllandJo, og det var en ret lunken succes
-
Mmmmm så godt ud men nej tak
kaaldolmer skrev et svar til Den gamle 51's tråd i Anmeldelser af thaimassage og thaipiger i JyllandDet bliver også et nej tak til gentagelse herfra - af samme årsager
-
Thaipige i Thisted
Meget muligt, og det er sådan set også fair nok. Men jeg kontakter hende ikke igen
-
Thaipige i Thisted
Der er tilsyneladende ikke overensstemmelse mellem hendes annonce tekst og det der gælder. Hun skriver specifikt SMS, men vil i hvert fald kun lave aftale hvis man ringer Og så ringer jeg ikke, når det allerede er galt med sådan en lille ting
-
Lena i Hampen
Er der nogen der ved hvad der blev af Lena (Hana - har hun også kaldt sig) der arbejdede i Hampen? Jeg besøgte hende rimelig fast (ca. en gang hver anden uge) og sidste gang var i de døende dage af 2024. Dengang fortalte hun at hun skulle blive her indtil marts, men da jeg omkring en uges tid senere ville besøge hende var hun pludselig væk, og det samme var hendes annonce på AL. Hun var ellers noget af det sødeste smukke væsen...
-
Nye piger i Tarm
Man bliver bestemt ikke snydt ved Rose. Hun er sød og ligefrem uden en masse falsk pornoskuespil, og hun tager bare imod uden forbehold - i hvert fald ikke med mig. Vi startede med et fællesbad, hvorefter vi lod tingene ske henad vejen, og jeg oplevede slet ikke at hun begrænsede mig i at gå dybt i hende selvom jeg er pænt udrustet over gennemsnittet, og hun er en meget lille kvinde. Jeg ved ikke om det var en fejl fra hendes side, men på et tidspunkt hvor jeg masserede hende skød hun numsen i vejret, greb bagud og trak mig til, og da jeg trykkede imod gled jeg ind i hendes lille hul. Hun lå helt stille uden at protestere, men jeg var lidt bange for at tage hende bagi på grund af hendes størrelse, så jeg nød bare øjeblikket og trak mig så ud igen. Jeg har desværre for langt til denne skønne gudinde til at hun bliver min faste besøgs adresse, men jeg kommer alligevel til at tage turen med jævne mellemrum.
-
Gadepiger i Prag
Jeg skal tilbringe tre dage i Prag om en uges tid. Jeg har lidt en forkærlighed for gadepiger, men er det overhovedet muligt at finde i Prags centrum? Og hvis de findes, hvad skal jeg så forvente at prislejet ligger på?
-
Nida Nykøbing mors
Hun annoncerer en del, men jeg har ikke de bedste erfaringer med Nykøbing Mors så jeg vil godt høre om andre har haft gode oplevelser med Nida inden jeg laver en aftale.
-
Thai i Holstebro ADVARSEL
Skivevej har jeg forlængst opgivet at nogensinde bringer noget godt
-
Alder og sex
Jeg vil helst have at de er over 30, men jeg kan ikke rigtig forklare hvorfor.
-
Anmeldelser på engelsk
Jeg vil hellere have anmeldelser på engelsk end ingen anmeldelser, og engelsk er jo det førende verdenssprog. Man kan jo bare klikke sig videre i listen hvis man ikke ønsker at læse det.
-
Patty skive
kaaldolmer skrev et svar til Pepsimax 75's tråd i Efterlysninger af thaimassage og thaipiger i JyllandDe billeder virker virkelig ikke troværdige, så jeg er med vilje gået langt udenom hende
kaaldolmer
Medlem
-
Oprettet
-
Seneste besøg