Hop til indhold

Nærvær og trøst fremfor sex

Featured Replies

Skrevet

Jeg føler mig allerede en smule ydmyget ved at indrømme jeg pt mere har behov for venlighed, nærvær og et trøstende kram.

Er det forkert eller malplaceret?

Jeg har modtaget nedslående nyheder der har gjort mig lidt trist, og selvom det for nogle kan virke lidt "fattigt" at søge lidt medfølelse af glædespiger, så vil jeg alligevel gerne høre om det er helt i skoven, eller der faktisk er nogen der yder sådan en service i stedet for sex.

Skrevet

Nu ved jeg ikke om det kan hjælpe,  men når jeg er i den situation så plejer jeg og tage en b2b massage . Hvis det dog bliver for erotisk i denne anledning så ville jeg råde dig til hvis muligt og tage over til en gp du har et godt forhold til det plejer jeg også og gøre betale for 1 time eller 2 for bare og have en og holde om eller omvendt. Vi alle kan til tider have brug for det som du søger nu . Det skal dog siges at du ikke skal være 100% sikker på at den gp du tager over til har oprigtigt medfølelse med dig da hun højst sandsynligt har hørt på et par andre historier den dag , men det da bedre end ingenting plejer jeg og sige til mig selv 

Skrevet

Først og fremmest: Jeg håber at du er okay!

Dernæst: Overhovedet ikke!
Jeg tror faktisk at de fleste gp’er vil lægge krop til nus, put, kram, nærhed og tryghed uden at der skal sex ind over. 
Så glem alt om at føle dig ynkelig, fattig eller andre nedladende ord, for vi ender alle i perioder hvor et godt kram og opmærksomhed er væsentligt bedre end en orgasme. Og hud mod hud med en dejlig pige kan virkelig løse mange dumme følelser.
Ta’ fat i din favorit pige og fortæl om din situation. Så er jeg sikker på at du får en god oplevelse!

Held og lykke med det hele ^_^

Skrevet

Hej @Randersand:

Det er hverken forkert eller malplaceret at have behov for venlighed, nærvær og trøst. Det kan vi alle have brug for ind i mellem. Har været og er selv af og til i samme båd.

Heldigvis finder jeg nu glæde hos min faste Domina - Lady Cherie - som forstår mig og giver mig dét, jeg behøver. 

Det er ingen skam eller ydmygelse at indrømme ens behov. Fortsæt med at være ærlig og al mulig held og lykke med at finde "din" glædespige, som kan give dig dét, du har brug for :)

Venlig hilsen

Heliot

Skrevet

Nej, ikke forkert eller malplaceret. Og ingen grund til at føle dig ydmyget. Det, du nævner, er kæmpe behov for de fleste menesker. Måske en del kunder faktisk søger det gennem sex. Endda uden at være klar over det. Erkende det. Den erkendelse er du kommet frem til måske. Og ja, det findes. Dog nok langt fra alle gpere, der kan og vil tilbyde det. Ordløse knald kan for nogle være nemmere end at skulle tale, trøste, lytte. Udover det sproglige aspekt. Nu kan venlighed og nærvær jo være en diffus størrelse. Tænker, du skal være mere tydelig i dine behov overfor dig selv og så søge en gfe gp, muligvis dansk, kontakte vedkommende og fortælle om dine behov. 

Venlighed, nærvær og et (kun et?) kram kan fåes fra en hundehvalp/hund. Og en præst. Måske minus knus. Medmindre du har et godt forhold til din præst. 

Søger du 'et par ører' og læsse af?

Søger du hudsult?

Søger du gode råd og feedback, hvis det er en krise, som det lyder til?

Er det en situation som dødsfald, fyring, sygdom, kunne 'grupper' eller finde kontakt med ligesindende nogle gange være brugbart (afhænger vel også hvor i processen, man er).

Søger du afledning?

Ellers er der forskellige former for terapi, samtale eller de her massage sessioner uden fokus på sex. Episk masaage, var det Gry nær Randers. Det er nok venligt, nærværende. Men det ser ud til, at du har været der.

MEN NEJ: INTET OG ALDRIG NOGET FORKERT I ET MENNESKES BEHOV. PUNKTUM. 

Hvad du konkret søger, kan du måske for dig selv komme nærmere ved at lytte til dig selv. Evt tage et besøg hos en eller anden (efter forventningsafstemme!) og måake deri mærke, om det hjælper. Hvis det 'bare' er en momentan trøst. Een gang. Med et kram og et par ører. Som alt andet er det nok smartest at vide bare lidt konkret, hvad man søger og kontakte mulige emner med en høflig og tydelig præsentation af en selv og behov. 'Vil du være venlig' eller 'vil du trøste mig', tror jeg er for diffust. Og om massage og hudsult er dit behov, ved kun du. 

Men glem alle de negative, selvpine tanker om 'fattigt', 'ydmygende', 'forkert'. Bare bed de tanker om at gå væk. Dit indlæg krævede mod og var første skridt. Nu kan du så tage skridt 2. 

 

Skrevet

Det er faktisk slet ikke forkert, mærkeligt eller så langt hen i vejret som du måske selv tror. Jeg bruger langt mere tid på nærvær, snak, trøst eller bare at lytte, end jeg gør på bare sex-delen. Det er ikke kun sex vi (læs: jeg generaliserer, det er selvfølgelig ikke alle glædespiger) sælger. Men vores tid og et lille hjørne af vores personlighed…

Der kan være mange grunde til at lave en aftale med en glædespige. Men at du behøver nærvær, ro, kropskontakt og måske trøst, ville mange piger ikke rynke på næsen af.. 

som med så mange andre forespørgsler indenfor denne verden, så er det første du skal gøre at spørge om det er noget de tilbyder. Altid forventningsafstemme. 
Og en anbefaling fra min side er at sprogbarrieren ikke skal være for stor, hvis du ønsker at få så meget ud af det som muligt. Det kan være rart med er lyttende øre, som faktisk forsøger at forstå og kan lytte til den situation du står i. 

Desuden kan det være en god ide at læse anmeldelser og tråde igennem herinde. Du kan måske gennemskue hvilke piger der besidder den form for empati og nærvær du søger. 

Rigtig meget held og lykke med det hele <3

Skrevet

Du er overhovedet ikke gal på den! Noget af det mennesket mest har brug for er jo omsorg og kærlighed, om det så er en GP eller en anden er vel ligegyldigt. Så længe man føler det man får er reelt.

Jeg har selv for et par måneder siden besøgt min "faste" GP da jeg havde haft en dårlig dag. Vi prøvede at have sex osv. men uden held, for det jeg egentlig havde brug for var bare en kærlig hånd der nussede mig. Nu kendte vi hinanden rigtig godt, så hun behøvede ikke engang at spørger om der var noget galt. Hun kunne uden tvivl mærke jeg bare havde brug for omsorg... så det fik jeg, da det faldt hende meget naturligt som det menneske jeg nu kendte.

Så igen NEJ, der intet galt i det du søger. Om det så er den bedste mulighed du har ved jeg ikke? For hvad end problemet er for dit vedkommende, så kunne en privat tæt relation måske være bedre.

Skrevet

Hej, lige hurtigt herfra:

https://annoncelight.dk/showad/398303

Som jeg er kommet til at kende ret godt.

Hun er uddannet terapeut og meget nærværende, men helt uden at være kedelig.

Hvis du bor i Randers, er det da en overskuelig køretur, men prøv at ringe til hende, hun er glad for at snakke. :)

Skrevet
Randersand skrev, for 10 timer siden:

Jeg føler mig allerede en smule ydmyget ved at indrømme jeg pt mere har behov for venlighed, nærvær og et trøstende kram.

Er det forkert eller malplaceret?

Jeg har modtaget nedslående nyheder der har gjort mig lidt trist, og selvom det for nogle kan virke lidt "fattigt" at søge lidt medfølelse af glædespiger, så vil jeg alligevel gerne høre om det er helt i skoven, eller der faktisk er nogen der yder sådan en service i stedet for sex.

Det du søger er simpelt. Det er omsorg. Og omsorg er noget jeg tænker de fleste der har empati kan give dig. Det er på ingen måde forkert eller mærkeligt. Det er menneskeligt

Skrevet

At have behov for hudkontakt, at blive holdt om, nusset og snak uden det skal føre til sex er helt normalt. Jeg er ikke i tvivl om, at der er en kvinde i nærheden af dig som også anser det som helt naturligt og du kan få empati hos  :wub:

Skrevet
Randersand skrev, 1 time siden:

Det er såmænd bare cancer for tredje gang - det bliver lidt træls i længden

Ja, den slags tunge beskeder kan godt være tungt at deale med, hvis man er alene.. hvis du vil forkæle dig selv lidt, kan jeg også 

anbefale kropsterapi med Elisabeth, kan se hun har fået fast location i Århus, tidligere har hun også kørt ud, ved ikke om hun fortsat gør, . 

jeg håber, du finder styrke og lyst til at tage kampen op igen.. bedste tanker F.   

Skrevet
ChrisAdams skrev, for 4 timer siden:

 

 

Man skal dog nok være opmærksom på, at der findes nogen mennesker i den her verden der ikke har empati. Og at man nok uanset hvad ikke kan forvente den fra f.eks. en pige der sælger sex. Jeg siger det ikke for at støde nogen – bare fordi virkeligheden er barsk

 

At der er nogle mennesker der ikke ejer empati er rigtigt. Det er også derfor jeg skriver :" de fleste der har empati " 

Men at man ikke kan forvente empati fra en kvinde der sælger sex er noget vrøvl. 

det forholder sig lige omvendt

 

Redigeret af Den lille frøken

Skrevet

Masser af gode input. Jeg bruger selv GP’er til at vende min “livssituation” nogen gange. Jeg ved at GP hører alle mulige fortællinger og jeg har mødt flere der er søde til at lytte, støtte og kramme. Med lidt god tid er der nu ikke noget galt i at kombinere god sex med god snak. Sex først og snak bagefter, hvis du spørger mig.

Faktisk kan snakken være mere “værdifuld” end sexen. I hvert fald letter det og sex er altid godt. Til at fejre, til at trøste, til at forkæle, at give, at modtage, at løsne op så snakken bliver meget bedre.

og så får du da lige et kram fra mig

Redigeret af Slowman

Skrevet

Generelt (ja, der er givet nogle få undtagelser) så er GP'er, der gider deres erhverv, rigtigt gode til at håndtere mennesker og menneskelig kontakt - det siger næsten sig selv. Så ring / skriv og bed, om det du gerne vil have, og det bliver nok nemmest med en dansk GP.

Alle har brug for trøst, når livet bliver svært. Sex og nærvær er noget af det bedste. 

 

 

Skrevet
Randersand skrev, for 19 timer siden:

Jeg føler mig allerede en smule ydmyget ved at indrømme jeg pt mere har behov for venlighed, nærvær og et trøstende kram.

Er det forkert eller malplaceret?

Jeg har modtaget nedslående nyheder der har gjort mig lidt trist, og selvom det for nogle kan virke lidt "fattigt" at søge lidt medfølelse af glædespiger, så vil jeg alligevel gerne høre om det er helt i skoven, eller der faktisk er nogen der yder sådan en service i stedet for sex.

Det er der mange der gør og du er langt fra den eneste med det behov.

De fleste tror jeg får det ifm. at der sexes, men jeg kan ikke forestille mig andet end at de kan give dig præcis det du har brug for <3

Et hjerteligt kram og et par tålmodige ører har vi allesammen brug for engang imellem og om du finder det hos en terapeut eller hos en GP er fuldstændig op til dig selv.

Håber du finder det du har brug for <3

Skrevet

Håber du finder hvad du søger. Fat mod, dit ønske er bestemt ikke usædvanligt. God vind :) 

Skrevet

At have behov for det du efterspørger, er 100% ok i hele landet, og i hele verden.

Dog er der kulturelle forskelle i forhold til hvordan man taler om det, og hvordan man viser sin omsorg. Vær modtagelig.

Næsten alle (95%) vil og kan forstå det.

Kram herfra :)

Skrevet
Randersand skrev, for 8 timer siden:

Det er såmænd bare cancer for tredje gang - det bliver lidt træls i længden

Held og lykke.

jeg håber at du også vinder tredje omgang, samt at du finder en blød kvinde at ligge opad mens I snakker.

Skrevet

Hvis du har det ok med, at betale dig til det... -hjælper det på den "rigtige" måde... -følelser og penge er ikke et match... Men er måske bedre end ingenting i en periode...

(min mening)

Skrevet

Tror vi alle fra tid til anden har brug for et fristed, hvor vi kan komme ud med vores tanker og følelser - særligt, hvis man ikke har en livspartner eller sjæleven, som kan lægge øre til. Må jeg i den forbindelse anbefale Lizbet Love. Udover risikoen for at du forelsker dig i hende, så er hun det mest fantastiske selskab i din situation.

Skrevet

Kan  se  flere  anbefaler  danske  gp'er.

Jeg er af den opfattelse at oprigtig tilstedeværelse og nærvær ikke  behøver et sprog og at sproget ikke er  en garanti for at  du får den  medfølelse du efterspørger.

Det er  min  oplevelse at en del voksne mennesker har berøringsangst når det  gælder cancer. Find en som ikke udelukkende er fokuseret på penge. Måske har du  en du  tidligere har  været  sammen med  hvor der  var  god  kemi, hvor du  kan  genoptage  kontakten til  hende.

Hvis du har  lyst til at  skrive med  mig  om det der  fylder er du velkommen til at sende en pb til mig.

Skrevet
Nyde skrev, den 20.11.2024 at 08:56:

Hej, lige hurtigt herfra:

https://annoncelight.dk/showad/398303

Som jeg er kommet til at kende ret godt.

Hun er uddannet terapeut og meget nærværende, men helt uden at være kedelig.

Hvis du bor i Randers, er det da en overskuelig køretur, men prøv at ringe til hende, hun er glad for at snakke. :)

Helt enig. Har besøgt hende en enkelt gang til 90 min. Hun går meget dybt i dit indre og er bestemt ikke fedtet med tiden. Kan kun anbefales til alle der vil prøve en anderledes og fantastisk oplevelse. Læs annoncen og du finder ud af alt passer ^_^

Skrevet
Randersand skrev, den 19.11.2024 at 23:16:

Jeg har modtaget nedslående nyheder der har gjort mig lidt trist, og selvom det for nogle kan virke lidt "fattigt" at søge lidt medfølelse af glædespiger, så vil jeg alligevel gerne høre om det er helt i skoven, eller der faktisk er nogen der yder sådan en service i stedet for sex.

Hvis det var helt i skoven eller noget du skulle føle dig ydmyget af så skulle man tænker sådan om folk der søger psykologhjælp også føler jeg.. Nogen gange så kræver det en tættere kontakt at lukke op end hvad en psykolog kan tilbyde har jeg en ide om..

Jeg har nogle gæster hvor jeg føler jeg lige dele tilbyder et mentalt release som et fysisk.. Et safespace så at sige.. Jeg føler faktisk jeg er deres ven og de ønsker at fortælle mig nogle ting som de måske ikke kan dele med andre pga skam eller fordi de måske ikke har en anden person i deres liv der udfylder rollen som fortrolig.. De føler måske at deres rolle i andres liv ikke er vigtig nok til at bekendte vil finde det interessant at hører om de store nyheder både gode og dårlige.. 

Jeg tror da at mange andre piger i branchen har det på samme måde.. Så jeg tror bare du skal tage kontakt.. Jeg kunne forestille mig at prisen er “modelerbar” hvis man ønsker noget andet end vild fysisk aktivitet.. Det ville det nok være for mig i hvertfald.. 

Skrevet

Jeg har oplevet den begge veje. Har booket en escort, med primært formål at få lidt nærvær. Fik en lidt lavere pris da der ikke var noget hanky panky. Hun havde sågar trøste is med.

Har også haft besøg af en pige, hvor jeg kunne mærke med det samme at hun var mentalt fraværende. Vi endte med at snakke og putte under et tæppe på sofaen. Jeg fik næste besøg gratis som tak. 

Gæst
Denne tråd er lukket for yderligere kommentarer.

Denne hjemmeside bruger cookies

Vi bruger cookies til at huske dine indstillinger og forbedre din oplevelse på siden. Klik på "Acceptér cookies" for at give dit samtykke. Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage eller ændre dine cookieindstillinger her.

Account

Navigation

Søg

Søg

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.