Hop til indhold
Cantona7

GP besøg/fælleskonto med Konen

Recommended Posts

Hej derude.

Er der andre end mig som har fælleskonto med konen ,som også besøger GP'ere ,jeg har lidt svært ved at finde penge til besøgene pga vi har fælleskonto .

Hvad gør i andre ,gode ideer modtages ,da det nu er over 2 md siden jeg sidst var sammen med en GP.

Jeg må indrømme at jeg er er mere el mindre afhængig af de besøg  jeg kan kan mærke at jeg tænker meget på det .

I mit første ægteskab besøgte jeg GP'ere i 18 år ,vi havde ikke fælleskonto .

Så blev vi skilt ,fog ikke pga mine besøg .

Jeg har så fundet en ny kone ,vi er blevet gift ,jeg elsker hende ,jeg startede så med at besøge GPere for 1 års tid siden igen da jeg havde lidt penge  men jeg synes de er svære at finde når vi nu har fælles konto 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Guest Fisk123

Hej, 

Der er mange måder at gøre det på. Personligt har jeg fået ok fra konen om at besøger GP, så jeg prøver ikke at skjule det.

1) Min kone køber tit ind i Superbrugsen, hvor f.eks. køber hun 20 x barberblade som et "fejl køb", som hun så går over i kiosken og få pengene retur kontant. Jeg har aldrig spurgt om hvad hun bruger pengene til, og hun ved vist ikke at jeg kender til hendes trick. 

2) Hæv kontanter når i er ude og spise, køber julegaver, fødselsdagsgaver mm. og gem nogle af dem.

3) Tag på casino, brug dit kreditkort på at købe chips, spil lidt og hæv pengene. Dem får du kontant tilbage.

 

Del dette indlæg


Link til indlæg

Befri dig selv fra slaveriets og kastrationens lænker; dyrk nogle løg (dine egne) og få din egen konto :)

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Max Power skrev, for 7 minutter siden:

Hav hver jeres konto som lønnen går ind på og en budget konto hvor hver især betaler ind til de faste udgifter ;)

Voila udfordring løst.

Ja - den helt rigtige måde at styre økonomien på. 

Del dette indlæg


Link til indlæg

Du må forklare din kone at det er mere fornuftigt med hver jeres konto eller konti - jeg er enlig, men har flere konti i flere forskellige banker, Nordnet, mm. - i tilfælde af den ene af jer falder bort låses jeres fælleskonto - og har man så ikke lidt kontanter under hovedpuden er man lost - og er man utilfreds med den ene bank, kan man hurtigt skifte til den anden og blot overføre sine penge vha. nemID/mitID, der kan også være forskel på hvor nemt eller billigt det er at lave bankforretninger med de forskellige banker - nogle tager gebyr for både det ene og det andet, hvor det er gratis i andre - og nu er de fleste lokale banker lukkede og det kan være svært at opdrive en lokal bank eller komme til at møde en bankrådgiver personligt. Skal man ud af rejse, vil jeg også absolut anbefale at man har kort til flere forskellige banker, så man kan trække penge begge steder, hvis uheldet er ude og man mister et kort - eller af andre årsager må lukke det.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Guest Roger Rabbit

Få dig en dyr hobby mere. F.eks. mountainbike eller landevejscykling. I den løbende strøm af hundedyre indkøb af gear til til din nye hobbe, kan du sagtens skjule flere månedlige gp-besøg. Din kone vil billige den nye sport, fordi hun ser, at du gær noget ud af dig selv: vægttab, mere lean krop og flottere ben og muskler - og mere tetesteron i kroppen og bedre core-muskulatur og dermed bedre sex til hende. Og dine gp’ere 

Del dette indlæg


Link til indlæg

Hej Cantona

Du skriver du elsker din kone, så skal du jo trods dine besøg ude i byen jo også gøre hende glad ik?

Og nu har hun jo gået og drillet dig lidt med den der lille topmave du har fået da du skulle ryde sne, rundt om huset, men du endt jo som regel  hos naboen i hans garage og drak lidt sneøl, (det minded jo lidt om sne:D) Hvor i udvekslet ideer og dybsindige tanker, om hvordan i skulle planlægge sommerens vejfester og om genbo konens bryster ik?

Men nu er det slut du skal til at glæde konen så du skal anskaffe dig en avisrute! Og som du ved, skal aviser ud om morgen.....det skal du jo naturligvis ikke fortælle din kone noget om,.så når du tager afsted ifører du dig dit cykeltøj en stramtsiddende triko...(lilla vil klæ dig),....og nusser konen med ordene: "skat bliv liggende, jeg henter morgenbrød, og laver kaffe, jeg kalder når det er klar".

Nu springer du glad, på din cykel afsted, for at dele aviser ud, imens du på din færd, kikker i div. skraldespande efter flasker og dåser, og du kan efterhånden som din avistaske bliver tom, fylde den op med dine nyfundne skatte. Er udbyttet af flasker og dåser lidt tyndt, må du gå på besøg hos din nabo, Pedersen, han har stadig sække, stående med dåser fra jul og nytårsaften.

Nu skal du jo omsætte din rigdom til kontanter, så afsted til den lokale Brugs, (det er vigtigt det er en Brugs, en Kvickly kan også bruges) Her tager du og bruger flaskeautomaten så du kan få lidt cash i butikken, men nu er det vigtigt....meget vigtigt, at du har gemt et par øl flasker. for nu er du jo forpustet, så du trænger til et hvil, og det gør du bedst ved indgangsdøren til din Brugs, hvor du sætter dig ned og ser meget sølle ud, husk at sætte dine ølflasker ved siden af dig... nu rækker du hånden frem hver gang der kommer en person gående.....med ordne: gir du en 20 til en tørstig?  Med den rigtige indsats, (det gør min lokale tigger, og den er alså god nok,  tage en taxa hjem)) efter en hård, morgen, Skal du så springe på cyklen, forbi bageren købe et rundstykke.....konen er vel også på kur? og gå hjem og stoppe kaffen fra i går aftes. i mikroovnen, Kalde: skatter nu er jeg kommet hjem fra bageren....så er der morgenmad!......At der så er gået 5 timer siden du tog hjemmefra, det skal du overhovedet ikke tænke på. VisseVasse.

Efter et stykke tid, så er du dejlig slank, rig, og din kone ligeså. og du har fundet ud af, dit normale job som assistent på revisorkontoret, er utroligt kedeligt i forhold til dit job som cykelbud, flaskesamler og tigger, hvor du dagligt kommer i kontakt med dine naboer. Så du har sagt dit job op, og nu har du massere af tid til "at gå til bageren" og du har råd til frække besøg, ude i byen!

:D:D:D

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Pollerik skrev, for 2 timer siden:

Ja - den helt rigtige måde at styre økonomien på. 

Det er et must, hvis det uheldige sker at, der en der falder bort, er man fucked, hvis man kun har en fælles konto

Del dette indlæg


Link til indlæg

När jag var gift och hade gemensamt konto reste jag mycket i arbetet och till en stor del utomlands. Det gjorde att jag hade behov av att ta ut rätt mycket kontanter (utan att det blev ifrågasatt) för att kunna betala utgifter såsom restaurangbesök med mera. Ofta blev jag dessutom bjuden på restaurangbesök och luncher, men jag tog ändå ut fullt traktamente. Att jag tog ut kontanter i samband med arbetsresor gjorde att jag kunde besöka GP:er och bordeller utan att det så att säga syntes något anmärkningsvårt på kontot. I början av min karriär så köpte jag också huvudsakligen endast sex i samband med att jag reste i arbetet.

Om jag hade en situation i dag med gemensamt konto så skulle jag dels (som flera redan föreslagit) se till att då och då ta ut lite extra kontanter i samband med inköp samt se till att skaffa mig ett konto som är helt mitt eget och se till att ersättningar för olika uppdrag kommer in på det kontot.

Oavsett om man använder pengarna för att köpa sex eller något annat så vill jag kraftigt avråda från att låta lönen gå direkt in på ett gemensamt konto (fælleskonto) och från att ha alltför stora summor på ett sådant konto. Vi en (eventuell) skilsmässa kan det bli stora problem med gemensamma konton om den ena eller den andra partnern blir bitter och vill sabotera för den andre ... – (Fråga mig inte hur jag vet detta!) Givetvis kan man ha ett gemensamt konto för att hantera dagliga gemensamma utgifter såsom matinköp, hyra med mera.

Tillägg: Ett gemensamt konto (fælleskonto) blir inte bara problematiskt vid en skilsmässa, utan det blir också problematiskt (åtminstone med svensk lagstiftning) om den ena partnern dör och pengarna därmed kan vara låsta för rätt lång tid tills bouppteckning och arvsskifte har skett.

Redigeret af Bror Myra

Del dette indlæg


Link til indlæg

Har man fælles økonomi, er det nok svært fra den ene dag til den anden at lave det om til to selvstændige økonomier.  Det er nok nemmere at argumentere for, at begge parter får deres egen "lommepenge" konto.   Det har følgende åbenlyse fordele

  1. Parterne slippe for at dunke hinanden i hovedet omkring personligt køb som tøj, frisør,  parfume, elektronik, værktøj og gear til bil osv osv.
  2. Derved slipper begge parter også for at "snyde" med fællesøkonomien.

Så alt i alt lønnen går som i dag ind på fælleskontoen,  hvorefter der eksempelvis overføres xx i lommepenge til parternes private lommepenge konto.  Når disse konti bliver personlige kan man ej heller side og snage i hvad pengene går til

 

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Guest Mortenkok
Lady Cherie skrev, for 7 timer siden:

Hej Cantona

Du skriver du elsker din kone, så skal du jo trods dine besøg ude i byen jo også gøre hende glad ik?

Og nu har hun jo gået og drillet dig lidt med den der lille topmave du har fået da du skulle ryde sne, rundt om huset, men du endt jo som regel  hos naboen i hans garage og drak lidt sneøl, (det minded jo lidt om sne:D) Hvor i udvekslet ideer og dybsindige tanker, om hvordan i skulle planlægge sommerens vejfester og om genbo konens bryster ik?

Men nu er det slut du skal til at glæde konen så du skal anskaffe dig en avisrute! Og som du ved, skal aviser ud om morgen.....det skal du jo naturligvis ikke fortælle din kone noget om,.så når du tager afsted ifører du dig dit cykeltøj en stramtsiddende triko...(lilla vil klæ dig),....og nusser konen med ordene: "skat bliv liggende, jeg henter morgenbrød, og laver kaffe, jeg kalder når det er klar".

Nu springer du glad, på din cykel afsted, for at dele aviser ud, imens du på din færd, kikker i div. skraldespande efter flasker og dåser, og du kan efterhånden som din avistaske bliver tom, fylde den op med dine nyfundne skatte. Er udbyttet af flasker og dåser lidt tyndt, må du gå på besøg hos din nabo, Pedersen, han har stadig sække, stående med dåser fra jul og nytårsaften.

Nu skal du jo omsætte din rigdom til kontanter, så afsted til den lokale Brugs, (det er vigtigt det er en Brugs, en Kvickly kan også bruges) Her tager du og bruger flaskeautomaten så du kan få lidt cash i butikken, men nu er det vigtigt....meget vigtigt, at du har gemt et par øl flasker. for nu er du jo forpustet, så du trænger til et hvil, og det gør du bedst ved indgangsdøren til din Brugs, hvor du sætter dig ned og ser meget sølle ud, husk at sætte dine ølflasker ved siden af dig... nu rækker du hånden frem hver gang der kommer en person gående.....med ordne: gir du en 20 til en tørstig?  Med den rigtige indsats, (det gør min lokale tigger, og den er alså god nok,  tage en taxa hjem)) efter en hård, morgen, Skal du så springe på cyklen, forbi bageren købe et rundstykke.....konen er vel også på kur? og gå hjem og stoppe kaffen fra i går aftes. i mikroovnen, Kalde: skatter nu er jeg kommet hjem fra bageren....så er der morgenmad!......At der så er gået 5 timer siden du tog hjemmefra, det skal du overhovedet ikke tænke på. VisseVasse.

Efter et stykke tid, så er du dejlig slank, rig, og din kone ligeså. og du har fundet ud af, dit normale job som assistent på revisorkontoret, er utroligt kedeligt i forhold til dit job som cykelbud, flaskesamler og tigger, hvor du dagligt kommer i kontakt med dine naboer. Så du har sagt dit job op, og nu har du massere af tid til "at gå til bageren" og du har råd til frække besøg, ude i byen!

:D:D:D

 

Jeg vil i den grad undlade et svar til Ts da jeg mener den er helt ude af progrationer (håber i forstår trods stavefejl og måske af den værste) dog vil jeg mene at svaret burde komme fra en kvinde og i dette tilfælde Lady Cherie :) på den anden side ved mænd dog bedst hvordan de snyder sig selv :rolleyes:

Del dette indlæg


Link til indlæg
Max Power skrev, for 13 timer siden:

Hav hver jeres konto som lønnen går ind på og en budget konto hvor hver især betaler ind til de faste udgifter ;)

Voila udfordring løst.

Lidt svært at komme nu efter mange år med fælles konto og sige at nu skal vi have hver vores

Del dette indlæg


Link til indlæg
Cantona7 skrev, 1 time siden:

Lidt svært at komme nu efter mange år med fælles konto og sige at nu skal vi have hver vores

Du må kunne forklare hende at hvis en af jer falder bort - så står den efterladte pludselig uden midler eller adgang til jeres fælles konto.

I kan jo fint fortsætte med jeres fælles konto til fælles udgifter, men så få hver jeres egen personlige konto, hvortil der hver måned overføres et bestemt beløb, som I frit kan bruge uden  partneren behøver involveres.

Del dette indlæg


Link til indlæg
TheVoice skrev, for 9 timer siden:

Har man fælles økonomi, er det nok svært fra den ene dag til den anden at lave det om til to selvstændige økonomier.  Det er nok nemmere at argumentere for, at begge parter får deres egen "lommepenge" konto.   Det har følgende åbenlyse fordele

  1. Parterne slippe for at dunke hinanden i hovedet omkring personligt køb som tøj, frisør,  parfume, elektronik, værktøj og gear til bil osv osv.
  2. Derved slipper begge parter også for at "snyde" med fællesøkonomien.

Så alt i alt lønnen går som i dag ind på fælleskontoen,  hvorefter der eksempelvis overføres xx i lommepenge til parternes private lommepenge konto.  Når disse konti bliver personlige kan man ej heller side og snage i hvad pengene går til

 

Konen vil nok føle at hendes lommepenge-konto bliver indskrænket, hvad den i virkelighedden også er.

Og måske begynder hun at blive mere opmærksom på, hvad der sker omkring hende. Der skal måske gå en (lang) rum tid inden hun slapper af...

Skjold.

Del dette indlæg


Link til indlæg
TordenSkjold skrev, for 7 minutter siden:

Konen vil nok føle at hendes lommepenge-konto bliver indskrænket, hvad den i virkelighedden også er.

Og måske begynder hun at blive mere opmærksom på, hvad der sker omkring hende. Der skal måske gå en (lang) rum tid inden hun slapper af...

Skjold.

Tja...der er jo ingen der forbyder at der bliver forskel på størrelsen af hinandens lommepenge.  :)  Jeg har faktisk selv prøvet det, og det skyldes ikke glædespiger, det var før den tid.  Min daværende samlever kunne slet ikke administrer hendes privatforbrug, og det blev for pinligt for mig, at banken løbende kontaktede mig angående overtræk.

Ja, hun havde i første omgang ikke særligt meget appetit på den løsning, og følte naturligt nok at hun blev sat under administration.  Det var selvfølgelig sikkert en helt anden situation end den trådopretteren står i, underforstået at hans kone sagtens kan styrre sit forbrug.  Dog kan der sikkert stadig argumenteres for det praktiske og retfærdige i, at man får nogle "lommepenge"  som man frit kan disponere over uden at spørge modparten om det er ok.

Nå, men bortset fra det, så har jeg aldrig siden i et forhold haft fælles økonomi.  Har der været forskelle i hvad vi tjente blev det bare indregnet fordelingen af omkostningerne, så ingen blev snydt.  Det har svaret mig for mange diskussioner , af den slags mange af mine søde naboer ofte har  :)

Del dette indlæg


Link til indlæg

Kære Cantona7.

 

Jeg forstår dit problem med fælleskonto – og du har indtil videre lagt øre til meget vrøvl – men jeg har løsningen til dig lige her:

 Gå ned i den nærmeste smykkekæde forretning. Køb her en ægte perlekæde – pris mindst 10.000 kr. og få den pakket ind i gavepapir i forretningen.

Nu kan din kone se på konto at du har brugt 10.000 kr. og spørger selvfølgelig ind til det. Du fortæller hende at det er en overraskelse idet hun jo snart har fødselsdag – eller det er måske bryllupsdag snart – så siger hun ikke mere og venter spændt.

Nu opretter du så en konto i en anden bank til dig selv og får dankort til den nye konto – og tager den dyre pakke fra smykkekæden med til en anden afdeling af smykkekæden – hvis du tager toget så husk at betale togbilletten med dit nye dankort – eller saml nogle flasker. Du pakker gaven ud og beholder indpakningspapiret og beder den anden afdeling af smykkekæden om at få beløbet refunderet og at sætte beløbet ind på dit nye kort.

Nu tager du hen i en røde kors butik eller et spejder loppemarked og køber en perlekæde med glasperler til måske 200 kr. Sørg lige for at polere perlerne og vaske perlekæden lidt ren på togstationen – inden toget kommer. Du pakker den så ind i gavepapiret som du har gemt fra den ægte perlekæde – og din kone opdager det aldrig – for kun kan jo se købet – af den dyre perlekæde på jeres fælles konto.

Vupti – nu har du 10.000 kr. minus togbillet – og måske et par pølser fra den lokale grillbar – mindst 9.500 kr at bruge på gp besøg.

Nu har så råd til ca. 5 gode bordel besøg og når du har brugt beløbet, så er det snart jul – og historien gentager sig.

Du kan også besøge din Domina – det ville jeg nok gøre - og gå til bekendelse – så får du sikkert en gedigen og velfortjent røvfuld. Så har du også fået bekendt dine synder.

 

Der er dog en advarsel herfra.

Gå en stor bue udenom det lokale bordel i byen for du er ikke den eneste der har problem med den skide fælleskonto. Din kone er også træt det den når hun skal købe alle sine sko og støvler – og du kan følge med på kontoen – så hun har så fundet sin egen måde at omgå kontoen på – på bordellet – og få kontanter i stedet.

Det kan blive et mindeværdigt møde i bordel døren – og en meget dyr skilsmisse.

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Støvlefyren skrev, for 34 minutter siden:

Kære Cantona7.

 

Jeg forstår dit problem med fælleskonto – og du har indtil videre lagt øre til meget vrøvl – men jeg har løsningen til dig lige her:

 Gå ned i den nærmeste smykkekæde forretning. Køb her en ægte perlekæde – pris mindst 10.000 kr. og få den pakket ind i gavepapir i forretningen.

Nu kan din kone se på konto at du har brugt 10.000 kr. og spørger selvfølgelig ind til det. Du fortæller hende at det er en overraskelse idet hun jo snart har fødselsdag – eller det er måske bryllupsdag snart – så siger hun ikke mere og venter spændt.

Nu opretter du så en konto i en anden bank til dig selv og får dankort til den nye konto – og tager den dyre pakke fra smykkekæden med til en anden afdeling af smykkekæden – hvis du tager toget så husk at betale togbilletten med dit nye dankort – eller saml nogle flasker. Du pakker gaven ud og beholder indpakningspapiret og beder den anden afdeling af smykkekæden om at få beløbet refunderet og at sætte beløbet ind på dit nye kort.

Nu tager du hen i en røde kors butik eller et spejder loppemarked og køber en perlekæde med glasperler til måske 200 kr. Sørg lige for at polere perlerne og vaske perlekæden lidt ren på togstationen – inden toget kommer. Du pakker den så ind i gavepapiret som du har gemt fra den ægte perlekæde – og din kone opdager det aldrig – for kun kan jo se købet – af den dyre perlekæde på jeres fælles konto.

Vupti – nu har du 10.000 kr. minus togbillet – og måske et par pølser fra den lokale grillbar – mindst 9.500 kr at bruge på gp besøg.

Nu har så råd til ca. 5 gode bordel besøg og når du har brugt beløbet, så er det snart jul – og historien gentager sig.

Du kan også besøge din Domina – det ville jeg nok gøre - og gå til bekendelse – så får du sikkert en gedigen og velfortjent røvfuld. Så har du også fået bekendt dine synder.

 

Der er dog en advarsel herfra.

Gå en stor bue udenom det lokale bordel i byen for du er ikke den eneste der har problem med den skide fælleskonto. Din kone er også træt det den når hun skal købe alle sine sko og støvler – og du kan følge med på kontoen – så hun har så fundet sin egen måde at omgå kontoen på – på bordellet – og få kontanter i stedet.

Det kan blive et mindeværdigt møde i bordel døren – og en meget dyr skilsmisse.

 

Hold da helt ferie.:shock:

Del dette indlæg


Link til indlæg
Jernsvinet skrev, den 24.2.2022 at 23:45:

Du må kunne forklare hende at hvis en af jer falder bort - så står den efterladte pludselig uden midler eller adgang til jeres fælles konto.

I kan jo fint fortsætte med jeres fælles konto til fælles udgifter, men så få hver jeres egen personlige konto, hvortil der hver måned overføres et bestemt beløb, som I frit kan bruge uden  partneren behøver involveres.

Hvis en skulle falde bort er man på røven med en fælleskonto, alt indefryses. Det skete for min fætter og det var lige ved at huset røg på tvang.

Den situation kender enhver bank til. Så du tager snakken hjemme ( fortæl om en kollegas fætter som stod i situation) og få en aftale i banken. Så får du, og din kone, hver jeres konto.

Alt andet er en unødvendig risiko, uanset om man(d) har GP som hobby eller ej.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Støvlefyren skrev, 1 time siden:

Kære Cantona7.

 

Jeg forstår dit problem med fælleskonto – og du har indtil videre lagt øre til meget vrøvl – men jeg har løsningen til dig lige her:

 Gå ned i den nærmeste smykkekæde forretning. Køb her en ægte perlekæde – pris mindst 10.000 kr. og få den pakket ind i gavepapir i forretningen.

Nu kan din kone se på konto at du har brugt 10.000 kr. og spørger selvfølgelig ind til det. Du fortæller hende at det er en overraskelse idet hun jo snart har fødselsdag – eller det er måske bryllupsdag snart – så siger hun ikke mere og venter spændt.

Nu opretter du så en konto i en anden bank til dig selv og får dankort til den nye konto – og tager den dyre pakke fra smykkekæden med til en anden afdeling af smykkekæden – hvis du tager toget så husk at betale togbilletten med dit nye dankort – eller saml nogle flasker. Du pakker gaven ud og beholder indpakningspapiret og beder den anden afdeling af smykkekæden om at få beløbet refunderet og at sætte beløbet ind på dit nye kort.

Nu tager du hen i en røde kors butik eller et spejder loppemarked og køber en perlekæde med glasperler til måske 200 kr. Sørg lige for at polere perlerne og vaske perlekæden lidt ren på togstationen – inden toget kommer. Du pakker den så ind i gavepapiret som du har gemt fra den ægte perlekæde – og din kone opdager det aldrig – for kun kan jo se købet – af den dyre perlekæde på jeres fælles konto.

Vupti – nu har du 10.000 kr. minus togbillet – og måske et par pølser fra den lokale grillbar – mindst 9.500 kr at bruge på gp besøg.

Nu har så råd til ca. 5 gode bordel besøg og når du har brugt beløbet, så er det snart jul – og historien gentager sig.

Du kan også besøge din Domina – det ville jeg nok gøre - og gå til bekendelse – så får du sikkert en gedigen og velfortjent røvfuld. Så har du også fået bekendt dine synder.

 

Der er dog en advarsel herfra.

Gå en stor bue udenom det lokale bordel i byen for du er ikke den eneste der har problem med den skide fælleskonto. Din kone er også træt det den når hun skal købe alle sine sko og støvler – og du kan følge med på kontoen – så hun har så fundet sin egen måde at omgå kontoen på – på bordellet – og få kontanter i stedet.

Det kan blive et mindeværdigt møde i bordel døren – og en meget dyr skilsmisse.

 

Det er ikke en strategi, jeg kan anbefale - for koner har det med at ville bytte gaver, især fra deres mænd. Jeg tænker der vil opstå en småpinlig situation, når hun står nede i den fine smykkebutik og forlanger kr. 10.000 tilbage for glasperlerne. 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Max Power skrev, den 24.2.2022 at 09:27:

Hav hver jeres konto som lønnen går ind på og en budget konto hvor hver især betaler ind til de faste udgifter ;)

Voila udfordring løst.

For mig er det omvendt. Pengene går ind på voe¨res fælles konto. Fra den får vi se et. El-bil hver til “lommepenge”. For det meste rækker det, men ellers låner jeg fr min private opsparingskonto…

Del dette indlæg


Link til indlæg

Deltag i samtalen

Du kan oprette et indlæg nu og oprette dig som bruger bagefter. Hvis du allerede har oprettet en bruger, så log ind her for at oprette et indlæg med den bruger.

Gæst
Svar på denne tråd...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...