Hop til indhold
Zaq

Opråb fra en speciel læge i almen medicin

Recommended Posts

Christina ssbbw skrev, for 16 minutter siden:

Vi er åbenbart 3 uger efter Italien ifølge denne pandami forsker. Artiklen er skrevet for 20 minutter siden. 

https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/ekspert-italien-er-tre-uger-foran-os/8048039

 

Der er stadig ingen panik på danske sygehuse. 

Udviklingen kan ramme forskelligt, så hvorom alting er, er det positivt. Jeg synes når den her pandemi er overstået må Zoo verden over sende deres diplomatiske pandaer retur med et fælles afslag til kontrol og styre. 

Danmark skal ikke bambusføde erhvervslivet med det modsatte af et frit og åbent demokrati med rettigheder. Amnesty og alle os andre må gøre krav på advokaten og en anden person som forsvandt efter deres advarsler om tilstandene. 

De har om nogle måske ofret deres liv. 

 

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Midtvestagurken skrev, Lige nu:

Hvad hjælper det, hvis du ikke lytter til budskabet 

Ok. 

Hvis budskabet fra Italien som jeg lytter til havde 2 spøgelsesfly som landede i Kastrup lørdag aften / nat fra høj risiko områder, hvorfor lod myndighederne så alle Italiener gå frit ned i metroen, taxi eller bus.

Ekstrabladet havde fanget få danskere hvoraf den ene gik frivilligt i karantæne, mens en kvinde som “kun” havde befundet sig i Milano 4 timer ikke behøvede karantæne?

Jeg er ved at være træt af du udstiller mig som ligeglad mens du ikke aner hvad der sker omkring dig. 

Hvorfor rejser danskere på ferie og udsætter dig, mig og resten af befolkningen for smitte?

Egoisme. End ikke myndighederne verden over har et fælles samarbejde, og du postulerer jeg ikke lytter?

Del dette indlæg


Link til indlæg

Helt ærligt :unsure:

Vi er er en hel befolkning der følger med i Statsministerens officielle pressemøder, og læser med på myndighedernes egne hjemmesider om den løbende udvikling under Corona krisen.

Vi prøver på en og samme tid at udvise ansvarlighed, og få en hverdag til at fungere så godt som muligt.

Uden samtidig at gå fra forstanden :(

Og her gentages i sin fulde længde et indlæg på en privat blog i Wordpress, af en der angiver at han er Speciallæge i almen medicin, men uden at vi aner hvem han er:

Syg eller sund

DET AFHÆNGER AF VINKLEN, DATABEHANDLINGEN OG FORTOLKNINGEN

https://sygellersund.dk/

Mon de officielle myndigheder synes at den slags er hjælpsomt, jeg tror det ikke?

Venlig hilsen

Rejsenetværk

Del dette indlæg


Link til indlæg
Zaq skrev, den 13.3.2020 at 22:40:

Stof til eftertanke.

Opråb

MARCH 12, 2020 BY IZA ALFREDSEN·37 COMMENTS

COVID19 er i udbrud i Danmark. Udbruddet er så massivt at i modsætning til alle andre lande omkring os har vi opgivet at inddæmme. Slaget er tabt, før rædslerne er begyndt. Vi ved, vi skal bremse virussen. 
Vi ved vi kommer til at se flere dødsfald end vi kan acceptere. Vi kunne måske acceptere 6000. Men hvis virussen fortsætter i det tempo, der er nu, så bliver dødstallet endnu højere. Utåleligt højt. Uforståeligt højt.

Første fase

I starten går det godt. Ingen døde. 
Det er primært de unge, de smukke og de rige, der har bragt virussen hjem, er blevet testet, hygget om af myndighederne og har kunnet fortælle at Corona er bare en forkølelse. 
Og det er det. For de fleste. Snot, feber, ondt i halsen. 
På instagram og facebook kan man følge en 20 årigs urimelige kamp mod ensomheden i karantænen, savnet af mor og far og det urimelige i at både skulle kæmpe mod forkølelse og trangen til at drikke øl med vennerne. Kampen mod skedesvamp kan synes mere drøj end Corona, og mange unge laver modbevægelse, hvor de fester og samles som et lille oprør mod dommedagsprofeterne (det er sådan nogle gamle røvhuller som mig, der har læst bøger og ikke har haft en ærlig klamydiainfektion årevis).

Det var første fase i Danmark.

Anden fase

Nu, denne uge, går vi ind i anden fase. 
Vi går ud fra alle der har feber og er snottede har Corona. Og hvis de ellers er rimelig normalt begavede og immunkompetente, så bliver de bedt om at blive hjemme og pleje deres feber og snot og ellers holde sig indendøre. Det fungerer fint i udkanten. Men tabloidaviserne oversvømmes af hovedstadseliten, der bare ikke kan rumme at have snotnæse og ikke blive testet. 
Vær anderledes!
Tør næsen, se Netflix, hold dig fra andre. Vent med at gå ud blandt andre til du er rask. Faktisk til du er 3-4 dage inde i din raskhed. 
Det er ikke, fordi sundhedsvæsnet ikke gerne vil sende en pakke kleenex og afklare helt præcist, hvad den snotforkølelse skyldes. Det er fordi, der er andre, der er i gang med at dø, af det du oplever som generende. Feber er træls. Hoste er træls. Snot er træls. Men hvis du ellers er ung og rask, så er risikoen for at du bliver alvorligt syg af Corona sammenlignelig med risikoen for, du bliver alvorligt syg af influenza. Hold ud.

Alle kommer til at få corona, men vi håber og beder for 2 ting:

At antallet af syge ikke overstiger kapaciteten i sygehusvæsnet.

At de virkelig syge ikke får Corona før vi har en effektiv kur

Det tredje håb er vaccinen.

Anden fase er ubehagelig. Mange oplever feber, hoste, snot og utilpashed. Man er bekymret. Overlever jeg? Hvis du er under 65 og ellers rask, så er svaret ja. Lige så sikkert som du ville overleve en influenza. Statistikken er på din side. Tallene arbejder for dig.

Tredje fase

Her går vi, sundhedspersonalet og patienterne, helvede i møde før døden rigtig får fat. 
Tiden for 3. fase er snart. 2 uger efter vi runder 5000 smittede, rammer vi afgrunden.

Der er ikke flere intensivpladser tilbage. Hver dag fjerner vi respiratoren fra folk vi ellers ville kunne have reddet, fordi der kommer så mange. Så hurtigt. Prioritering og pladsologi (den vigtigste lægeegenskab -hvem skal vi smide ud) bliver nummer 1. Vi lægger folk til at dø, fordi deres chancer kun er 25%, men de nye der kom ind har 50% chance. Vi bedøver dem lidt. Det er ubehageligt at drukne i sit eget sekret.

Men der kommer flere. I skadestuen begynder patienterne at smide de masker, de ellers får på ved ankomst, for de kan ikke få vejret. De har siddet der i timevis. Nogle i dage. De har set folk kollapse på gulvet. Uden der kom nogen og hjalp. 
Der er ingen læger. 20% har Corona smitte og tallet er hastigt stigende. Der er ikke flere masker til sundhedspersonalet, så vi går på arbejde hver dag, med den risiko det indebærer. Enkelte patienter kæmper sig over til den rene skadestue. Der hvor der ikke må komme smittede. 
Der ligger trafikofre med åbne benbrud, børn med astma og unge mennesker med blindtarmsbetændelser. Og nogle af dem dør. Den betændte blindtarm sad på en 20 årig kvinde. Men den sprang og ingen opdagede det. Alle læger var travlt optagede af dem, der var endnu sygere. Men nu er det for sent. Hun har bakterier i blodet og der er ingen til at operere. Hun får antibiotika, men tarmene er gået i stå. Endelig bliver hun opereret, men hun kan ikke komme ud af respiratoren igen. Det burde hun ellers. Men det er for sent. For hun fik Corona i kaosset og Coronaen høster blandt de svage. Og i dag blev det hende. 
Før det hele brød sammen, havde ingen drømt om at man kunne dø af en blindtarmsbetændelse som 20årig. Men nu er det hverdag. Alle sygdomme, der før kunne kureres medfører nu høj dødelighed. 
Men det bliver værre endnu. 
40% af lægerne er smittede. Og de syge kommer så hurtigt. På et plejehjem er 40 ud af 66 beboere døde af Corona. Men de blev ikke indlagt, for der var ikke plads og det var håbløst. De lå der i en uge, før der var kapacitet til at fjerne dem. Lugten i den varme maj morgen 2020, var ulidelig.
Så mange, så hurtigt. 
2 læger har begået selvmord. Det er ret almindeligt for læger, men 2 på samme sygehus er lidt mere end vi er vant til. 
Sygeplejerskerne er oppe på 50% smittede. De har tættere kontakt med patienterne. Alt er kaos. 
Enkelte læger og sygeplejersker kollapser under presset. De bliver lagt ind på linneddepoterne for at sove.

Efter 2-3 måneder dør det ud. Ligeså pludseligt som det startede. 75000 døde.

Behøver det at gå så galt?

Nej.

Statsministen gav os en enestående chance for at stoppe det.

En enestående mulighed for at stå sammen, hver for sig. I sikker coronaafstand på 2 meter. Det meste af Danmark er lukket ned. Og livet skal ikke fortsætte som før. Intet er som før!

Hvad skal vi gøre?

Vi skal rette ind. Sige javel. Og parere ordre. 
Det er vurderet, at den kurve vi går ind i nu er for stejl. Den stiger så kraftigt, at vi lynhurtigt vil opbruge alle ressourcer i sundhedssektoren, hvis den fortsætter. Landet bliver ikke sat i stå i 14 dage, fordi vi er bange for et par hundrede dødsfald og en snotforkølelse. Sammenbruddet af hele sundhedsvæsnet og de ordnede forhold vi har i Danmark er lige om hjørnet. 
Der sidder talknusere og beregner, hvor meget smitte vi kan tåle (for vi kan ikke stoppe den) over 1 uge, hvor meget vi skal lukke ned for at opnå en opbremsning, der lige akkurat holder os kørende. 
Vurderingen landede på en total nedlukning af den offentlige sektor fraset kritiske funktioner, anbefalinger om at blive hjemme, hastelovgivning om øgede beføjelser til at opretholde karantæner og ikke mindst anbefaling om at blive hjemme.

Oversat betyder det: om 3 uger er vi ude at skide i en grad, så en 20 årig kan dø af blindtarmsbetændelse eller en bullen finger, hvis vi ikke retter ind. For slet ikke at tale om alle de kræftsyge, der vil mangle behandling. De syge børn, der vil lide.

Vi skal lytte. Nu.

Og det vi får at vide er: bliv inde. Undgå forsamlinger. Hold jer i ro.

Hvis det her med corona er for svært at forstå, så lær det udenad: 
Lyt til myndighederne.

Bliv hjemme

Selvom du muligvis lige har lyst til en tur ned til vennerne, så I kan få en øl og snakke om, hvor vildt overdrevet, det her er, så lad være. I kan starte en smittekæde. I er unge. I lever. I overlever. 
Men I spreder smitten og bidrager til mange menneskers lidelser. Og selvom det først sker om 3 uger. Så er I ansvarlige. Bliv hjemme. Puds glorien. Spil counterstrike eller fifa. Det er sundt. 
Find sjove ting man kan gøre uden at se hinanden fysisk. Begræns mødet med andre. Tag ud at handle på underlige tidspunkter eller bestil maden på nettet. Det er næsten som Robinson. Overlev. Alene. Dog med Netflix og træk og slip.

Vask hænder, sprit af og slap af

Så har du gjort hvad du kunne. Vær introvert. Lær at undvige andres forsøg på kontakt. Jeg hader eksempelvis krammere. Normalt stikker jeg hånden frem til et håndtryk, men i disse coronatider ville jeg overveje et cirkelspark, hvis nogen lagde an til den slags. Føj for helvede.

Dine forældre er vigtigere end dit arbejde.

Bliv hjemme hos din familie. Dine forældre er i risikogruppen. De skal ikke med i første bølge smittede. Skån dem. Og hvis dit arbejde fyrer dig? Så er de nogle fjolser.

Mød på arbejde

Hvis du er blandt det kritiske personale, ja så er det din forbandede pligt at møde på arbejde og yde det du kan. Der er fordele og ulemper ved alt. Mens alle andre er hjemme, så sidder jeg og læser myndighedsanvisninger og taler i telefon. Det er timer jeg aldrig får igen.
Og der en risiko ved at stille sig midt i corona helvede. Men den er ikke ret stor, hvis du er under 65.

Aflys alt

Fester, familiemiddage, fodboldtræning, gåture i byen. Nej. Bare nej. Kurven er stejl. Vi har én chance. Grib den.

Bestil varer på nettet

Nemt, bekvemt og bryder smittekæden.

Hold afstand. Vis omsorg

Stik en seddel under døren til den gamle ved siden af. Skal jeg handle for dig? 
Hjælp dine venner der er forkølede med at få den rette mængde medlidenhed. På telefonen!

Brug lægevagt og læger korrekt

Brug ikke lægevagten, hvis du er neurotisk over corona og din snotnæse, så ring til en ven. Du har formentlig corona, men din læge har andet at lave. Alle er snottede. 
Ring hvis du er syg eller har alvorlige sygdomme og har bekymringer. 
Brug ikke lægevagten som din personlige psykolog, der kan hjælpe dig med at udholde en snotnæse, ondt i halsen og ledsmerter. 
Sundhedsvæsnet opruster og fokuserer på de syge.

Slutningen

Slutningen skriver vi selv. Det vi gør lige nu, er det vi høster om 2 uger og døden høster om 3. Vælg klogt. Vær heroisk. Tiden lige nu er historisk. 
Aldrig før. 
Det er os mellem 15 og 50, der står for smitten. Vi har ansvaret for at stoppe den. Selvom det ikke rammer os hårdt, så rammer det de syge og de gamle. 
Vær den, der gør det socialt acceptabelt at sige nej til sammenkomster. 
Vær den, der retter ind. Brug de sociale medier. Spred budskabet. 
Start bølgen nu. 

Selvom jeg ikke kender slutningen og kun lige nu kan se omridset, så vil jeg sige: “Aldrig. Aldrig. Igen.” 
Næste gang har vi erfaringen. 
Det er nu vi skriver histore. Og vi gør det. Fra i dag.

Tag det nu alvorligt.

Hilsen

Zaq

Rigtig godt skrevet 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Bull1958 skrev, for 1 minut siden:

Rigtig godt skrevet 

Du ved godt at du kan forkorte det indlæg du citerer eller evt. nøjes med at give det et hjerte eller en pokal for at sige det samme. Det er bare lidt slidsomt at scrolle hele vejen ned for at opdage at der ikke kom en ny og spændende vinkel på et super relevant skriv.

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, den 13.3.2020 at 23:45:

der vil altid være et sikkerhedsnet af læger

Det er den slags livsfarlige holdninger, man får, når man lever i et velfærdssamfund og tror, det er en naturlov. 

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, den 14.3.2020 at 13:30:

Der er stadig ingen panik på danske sygehuse. 

Hvis der stadig er nogen der er i tvivl om hvor alvorligt det kan blive, så læs følgende fra DR nyheder:

Eksperter: Corona-smitte ser ud til at toppe i slutningen af april

Hundredtusinder kan blive smittet de næste seks uger, lyder vurderingen.

Indsatsen nu vil afgøre, hvor mange smittede vi er oppe på, når epidemien topper om halvanden måned - og om sundhedsvæsnet kan klare presset. Det er derfor, myndighederne forsøger at begrænse smitten. (Foto: H
Det er stadig relativ stilhed før stormen på de danske hospitaler, men de kommende seks uger vil antallet af corona-danskere vokse voldsomt, lyder det fra to af landets førende eksperter i smitsomme sygdomme.

Lige nu vurderer de, at epidemien med Covid-19 vil toppe i slutningen af april.

Til den tid kan op mod 300.000 mennesker have haft sygdommen.

- I midten eller slutningen af april vil den maksimale smitteudbredning ske, kan vi regne os frem til. Det er der, hvor flest vil blive smittet på samme tidspunkt, og flest vil have behov for hospitalsindlæggelse, siger Jens Lundgren, der er professor i infektionssygdomme på Rigshospitalet.

Else Smith, der er speciallæge i samfundsmedicin og tidligere direktør for Sundhedsstyrelsen, regner også med, at antallet af smittede vil begynde at falde igen omkring 1. maj.

- Vi er et par uger inde i epidemiforløbet, og om seks uger eller noget i den stil vil det toppe. Hvis det er en nogenlunde ensartet kurve, kan man forestille sig, at 200.000 til 300.000 mennesker vil have haft coronavirus til den tid. Men langt de fleste vil slet ikke have haft brug for lægehjælp, siger hun.

På nuværende tidspunkt er det stadig under 1.000 personer, der er blevet testet positiv for coronavisus, men da det nu kun er personer med alvorlige symptomer, der testes, er det reelle antal smittede langt højere.

Det handler om, hvor mange mennesker der har behov for hospitalsindlæggelse, når udbruddet topper. Hvis det antal indlæggelser er relativt lavt, kan vi klare det. Hvis det bliver meget højt, så kommer vi i en situation som i Norditalien, hvor man er svært udfordret på at yde en relevant lægelig behandling til dem, der har behov. Det vil vi meget, meget gerne undgå, siger Jens Lundgren.

Redigeret af Midtvestagurken

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, den 14.3.2020 at 02:03:

Dødstallet er næsten lig nul blandt folk under 65. Så stop med skræmme kampagner når vores sundhedsvæsen har beredskab til at behandle unge med blindtarmsbetændelse.

Du må altså se at få tunet den Puch Maxi, hvis du vil kunne følge med gutterne nede på havnen, for den kører da godt nok langsomt. Er benzinfilteret stoppet helt til?

Prøv at høre her: Hvis der er så mange syge med covid-19 så bliver hospitalerne presset så personalet laver flere fejl og så de er nødt til at droppe ikke-akutte patienter. Nogle af fejlene omfatter at man tror akutte er ikke-akutte - de dør så, eller bliver mere behandlingskrævende eller får varige mén. Hvorfor det? Fordi når man er presset er man tilbøjelig til at være mindre omhyggelig, for det er jo godt for de andre, hvis man kan sende patienter hjem.

Personalet bliver også selv smittet og det har to konsekvenser: De smitter andre patienter - og dem på sygehusene er allerede blandt de mest sårbare. De bliver syge, og derfor bliver de raske kolleger endnu mere pressede.

Så jo, det er skam helt sandsynligt at en blindtarmsbetændelse bliver overset i den pressede situation - men det var kun et eksempel. Det er dog ganske sandsynligt at sådan noget allerede er sket i Italien, vi har bare ikke hørt om det endnu, fordi ingen har overblik over situationen.

Det er derfor helt irrelevant hvad dødsraten for covid-19 er blandt folk under 65. Hvis bare folk døde med det samme, var der langt færre problemer. Problemet er de syge. Og hvis hospitalerne bliver belastet nok, så kan jeg godt love dig, at dødsraten blandt yngre stiger, for så kan man ikke behandle dem, der har behov for det i tilstrækkelig grad.

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Bebop skrev, for 6 minutter siden:

Det er derfor helt irrelevant hvad dødsraten for covid-19 er blandt folk under 65. Hvis bare folk døde med det samme, var der langt færre problemer. Problemet er de syge. Og hvis hospitalerne bliver belastet nok, så kan jeg godt love dig, at dødsraten blandt yngre stiger, for så kan man ikke behandle dem, der har behov for det i tilstrækkelig grad.

 

Prioriteringen bliver bare hårdere. Hjælp dem det giver mest mening. Det kunne godt komme yngre med ukomplicerede forløb tilgode.

Men ældre og folk med komplicerede forløb...

Skjold.

Del dette indlæg


Link til indlæg
TordenSkjold skrev, for 3 minutter siden:

Prioriteringen bliver bare hårdere

Det er ikke issuet her. Problemet er fejlraten under pres.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Zaq skrev, den 13.3.2020 at 22:40:

Behøver det at gå så galt?

Kære Zaq

tak for et skønt og reflekteret indlæg. 
det triste er at det korte svar her nok er: “måske ikke. Men det kræver snart en total nedlukning af landet for at undgå det”

jeg synes især EG svigter helt vildt ved ikke at tage stilling til det her og fortsat tjener penge på at reklamere for prostition istedet for at plastre sitet til med advarsler.

hvis deres reklamer ikke har stimulerende effekt så er der jo ingen der vil betale for dem - så der har de jo nok:)

så EG : kom nu ind i kampen og tag ansvar for pikker (undskyld pokker) 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Bebop skrev, den 16/3/2020 at 15:02:

Du må altså se at få tunet den Puch Maxi, hvis du vil kunne følge med gutterne nede på havnen, for den kører da godt nok langsomt. Er benzinfilteret stoppet helt til?

Prøv at høre her: Hvis der er så mange syge med covid-19 så bliver hospitalerne presset så personalet laver flere fejl og så de er nødt til at droppe ikke-akutte patienter. Nogle af fejlene omfatter at man tror akutte er ikke-akutte - de dør så, eller bliver mere behandlingskrævende eller får varige mén. Hvorfor det? Fordi når man er presset er man tilbøjelig til at være mindre omhyggelig, for det er jo godt for de andre, hvis man kan sende patienter hjem.

Personalet bliver også selv smittet og det har to konsekvenser: De smitter andre patienter - og dem på sygehusene er allerede blandt de mest sårbare. De bliver syge, og derfor bliver de raske kolleger endnu mere pressede.

Så jo, det er skam helt sandsynligt at en blindtarmsbetændelse bliver overset i den pressede situation - men det var kun et eksempel. Det er dog ganske sandsynligt at sådan noget allerede er sket i Italien, vi har bare ikke hørt om det endnu, fordi ingen har overblik over situationen.

Det er derfor helt irrelevant hvad dødsraten for covid-19 er blandt folk under 65. Hvis bare folk døde med det samme, var der langt færre problemer. Problemet er de syge. Og hvis hospitalerne bliver belastet nok, så kan jeg godt love dig, at dødsraten blandt yngre stiger, for så kan man ikke behandle dem, der har behov for det i tilstrækkelig grad.

 

Jeg er stadig uenig. Vi har en problematik hvor det forholdsvis rammer ældre, så når en ung person indlægges vil der øjeblikkeligt være fokus på vedkommende.

Jeg er dog ikke blind for der kan opstå fejl, vores situation er alvorlig, men vi er ikke derude hvor jeg pt. tror presset er for stort. Jeg tror faktisk lægerne i de her tider vil være ekstra opmærksomme.

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, for 1 minut siden:

Jeg er stadig uenig. Vi har en problematik hvor det forholdsvis rammer ældre, så når en ung person indlægges vil der øjeblikkeligt være fokus på vedkommende.

Du er uenig fordi du ikke forstår. Det er problemet.

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, Lige nu:

Jeg er stadig uenig. Vi har en problematik hvor det forholdsvis rammer ældre, så når en ung person indlægges vil der øjeblikkeligt være fokus på vedkommende.

Jeg er dog ikke blind for der kan opstå fejl, vores situation er alvorlig, men vi er ikke derude hvor jeg pt. tror presset er for stort. Jeg tror faktisk lægerne i de her tider vil være ekstra opmærksomme.

Nu må du sku tag dig sammen, alle bliver ramt, unge og gamle fordi du ikke har symptomer kan du stadig være ramt.

Stop nu dit lort, tag et ansvar.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Bebop skrev, for 1 minut siden:

Du er uenig fordi du ikke forstår. Det er problemet.

Jeg forstår godt problemet. Men jeg forstår ikke mistilliden til vores faglighed i sundhedssektoren. Jeg nægter at tro presset bliver så stort at de overser andre akutte tilstande. Lægerne er ekstra vågne ovenpå det her.  

 

 

 

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Zaq skrev, for 3 minutter siden:

Nu må du sku tag dig sammen, alle bliver ramt, unge og gamle fordi du ikke har symptomer kan du stadig være ramt.

Stop nu dit lort, tag et ansvar.

Talt pænt selvom vi er uenige og venligst forstå, at uenighed ikke betyder uansvarlighed.

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, Lige nu:

Talt pænt selvom vi er uenige og venligst forstå, at uenighed ikke betyder uansvarlighed.

Nej, det gør jeg ikke når du ikke fatter alvoren

Del dette indlæg


Link til indlæg
Zaq skrev, for 1 minut siden:

Nej, det gør jeg ikke når du ikke fatter alvoren

Jeg kan godt forstå alvoren uden at være enig i oplægget fra hende lægen som denne tråd omhandler. 

 

 

 

 

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, for 4 minutter siden:

Jeg kan godt forstå alvoren uden at være enig i oplægget fra hende lægen som denne tråd omhandler. 

 

 

 

 

Det der kommer til at ske er en eksponentiel stigning i smittet, ligesom rentes rente.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Zaq skrev, for 1 minut siden:

Det der kommer til at ske er en eksponentiel stigning i smittet, ligesom rentes rente.

Ja, men der forskel på smittede. Der findes behandlingskrævende og de smittede som bliver raske i eget hjem. 

Der er væsentlig forskel. 

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, for 35 minutter siden:

Ja, men der forskel på smittede. Der findes behandlingskrævende og de smittede som bliver raske i eget hjem. 

Der er væsentlig forskel. 

Enig, men derfor er det vigtigt at de ikke kommer i kontakt med nogle, for så kører det videre, men det uhyggelige er dem der ikke er klar over at være smitten, som går rundt blandt andre mennesker.

Del dette indlæg


Link til indlæg
Zaq skrev, for 2 minutter siden:

Enig, men derfor er det vigtigt at de ikke kommer i kontakt med nogle, for så kører det videre, men det uhyggelige er dem der ikke er klar over at være smitten, som går rundt blandt andre mennesker.

Det er jeg så 100% enig med dig i. 

Del dette indlæg


Link til indlæg
C50 skrev, for 5 minutter siden:

Det er jeg så 100% enig med dig i. 

Jeg havde bare fået den forståelse at du var lige glad, også blev jeg sur. Det undskylder jeg.

Del dette indlæg


Link til indlæg

Deltag i samtalen

Du kan oprette et indlæg nu og oprette dig som bruger bagefter. Hvis du allerede har oprettet en bruger, så log ind her for at oprette et indlæg med den bruger.

Gæst
Svar på denne tråd...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...