Tusind tak for den konstruktive feedback alle sammen, super fedt!
Jeg hedder Rasmus, og jeg vil forsøge at svare tilbage som repræsentant fra gruppen. Undskyld hvis jeg overser nogens feedback, der er en del at tage fat på, men håber jeg når rundt omkring, ellers håber jeg i vil fremstille jeres kritik igen.
Først og fremmest, vil jeg gerne starte med at undskylde, hvis vi har fornærmet nogen eller har fremstillet os selv som arrogante, narcissistisk, kolde eller kyniske. Det har ikke været vores hensigt J
Selvom det måske ikke er blevet fremstillet således, har vi forsøgt at researche, men efter jeres respons kan jeg tydeligt se, at det ikke har været gennemgående nok. Det må i også undskylde. Vi har dog forsøg at undersøge forummet, men har ikke kunne finde frem til lignende indlæg tidligere (vores fejl igen).
I forhold til hvorvidt emnet er for kedeligt og gennemarbejdet, ser vi ikke dette som et større problem. Stort set alle samfundsvidenskabelige problematikker er ekstremt gennembehandlede. I forhold til anden litteratur på området, så mener vi faktisk at vi har en anden tilgang til emnet. Meget af den allerede udarbejdede litteratur, har haft en fokus på en af to ting: 1) prostitution som moralsk og etisk spørgsmål? Er det rigtigt eller forkert? 2) Politisk håndtering af prostitution, legalisering/illegalisering/social udsatte? Hertil er vores fokus markant anerledes. Vi vil undersøge de involveredes eget syn på deres erhverv, hverdag og trivsel. Dette adskiller sig også fra den mere akademiske tilgang, der blot sætter sig fast, at arrogant at analysere på de stakkels ofrer. Hertil håber vi ikke naivt på at ændre samfundet. Det ville være dumt. Personligt, tror jeg heller ikke blot, som i også er skeptiske overfor, at vi skal overlade det til politikkerne at ændre området. Derimod tror jeg, at diskussion og oplysning på området er vejen frem. Desto mindre skel og stigmatisering der er imellem ”grupper” som prostitution og ”normalen”, desto bedre i mine øjne. I forhold til dette, mener jeg, at vores projekt kunne bidrage med en ny vinkel.
Afslutningsvis, vil jeg lidt flabet sige, at jeg synes der er blevet fremført fordomme overfor politikkere, akademikere og studenter, som selvfølgelig ikke er helt ufortjente, men jeg vil da mene at vi alle som mennesker ikke er interesserede i at blive dømt eller stigmatiseret, det går jeg da ud fra alle er enige i? Jeg har bland andet ingen interesseret i et job i det offentlige
Igen tak for hjælpen, håber der er yderligere feedback/diskussion, det er altid nyttigt og meget lærigt for så unge forskere som os. Vi lærer kun af vores fejl J
Rasmus