Om mig
Jeg er en mand på 44, familiefar, der ofte opsøger thaimassage, når økonomien er til det. Det er den desværre ikke så tit.
Har dog også prøvet rigtig tantra - en oplevelse, jeg gerne vil prøve igen. Egentlig er jeg sjældent rigtig tilfredsstillet af thaimassage. Jeg har fundet thaisteder, hvor de er gode til massagen, og enkelte steder kan man da også få både en god massage og en omgang svensk mod slutningen, men der er altid en eller anden distance. De ser mig ikke. De ser en mand, der skal have massage og måske have en omgang svensk, men de ser ikke mig. Det var noget andet med tantramassagen. Hvis jeg havde 1800 i overskud hver måned, ville jeg nok tage en omgang tantra hos en god tantramassør hver den 1. Det er en skøn oplevelse. En oplevelse af at blive favnet.
Jeg er ikke så meget til tanken om at opsøge en såkaldt glædespige og dyrke sex med hende mod betaling. Selvom mange givetvis er glade for deres arbejde, vil jeg have en nagende følelse, hvis jeg er den aktive part. Det er noget andet med massage, hvor hun jo i højere grad selv bestemmer, hvad hun har lyst til. Jeg bryder mig ikke om alle de anmeldelser herinde, hvor mænd uden den store indlevelse skriver om at "kneppe" en kvinde mod betaling - eller skriver nedladende om hendes evner i sengen, ar eller deller. God sex kan i mine øjne kun ske mellem to mennesker, der begærer og respekterer hinanden. Der har jeg svært ved at se, hvordan det lader sig gøre, når man betaler for det.
Det er noget andet med tantramassage. Men måske drømmer jeg om en gensidig tantramassage, hvor jeg i højere grad kan reagere på de lyster, der opstår undervejs - dog uden at forfalde til vanlig sex og penetration. ![]()