Hej @Needy glimrende ide til en ny tråd! Min mest creepy oplevelse har jeg gengivet for ikke så længe siden i en anden tråd, men her kommer den i en ny kontekst.
For en del år siden havde jeg udset mig en pige i et lidt skummelt/træt kvarter der var fint anonymt og jeg drog afsted mod adressen og ringede på, en pige åbnede døren, hun så lidt træt ud og der lugtede af røg og lidt indelukkethed i lejligheden, jeg kunne ikke rigtig se hendes ansigt da hun med det samme vendte sig om og bad mig følge med hende på tonløst engelsk med tung østeuropæisk accent. Da hun var noget ældre og tungere i det end den pige jeg havde set på tænkte jeg at hun nok var mutter og fulgte med ind i den noget slidte lejlighed , selvom noget sagde mig at det her ikke vile blvie en god oplevelse. Vi kom ind til "arbejdsværelset" som havde to senge adskilt at en tørresnor med lagner over hængt op på tværs af rummet. Det lovede bestemt ikke godt -men det blev værre, da vi var kommet ind i rummet vendte pigen sig om og begyndte at rable priser af sig og spurgte hvad jeg ville have, hun så uhyggelig ud! kroppen var lidt buttet og hun så lidt slidt og noget ældre ud end annonceret, men hendes øjne var som skovsøer -kolde og mørke, der var intet liv i dem. Hun så ud som om hun havde set lidt for meget af den slags man ikke bør se og hun var ikke længere til stede, udover at jeg på ingen måde var tændt af hende, tværtimod, var nu decideret frastødt og mine instinkter sagde mig at jeg skulle ud nu! Jeg fik fremstammet at jeg ikke havde lyst, hun trak på skuldrene og jeg hastede ud af lejligheden og ud i den friske luft. Jeg skal ikke dømme hende, men hold nu op, jeg har sjældent set så døde øjne og håber ikke at se noget lignende igen.
Moralen for mig var: hvis du har en dårlig fornemmelse så drej om på hælen og gå igen.
En anden og lidt mindre creepy oplevelse havde jeg i London, hvor jeg havde en aftale med en GP, ung og smuk på billederne, meget fine bryster. Jeg kom frem til adressen som var en nedlagt industri bygning og jeg kom ind i en stor og skummel indgang og tog vare elevatoren til femte sal og kom, efter en skramlende tur ud i en bælgmørk gang hvor jeg kunne se et svagt lys hvor gangen drejede. jeg tekstede pigen og spurgte om det var det rigtige sted -det var det. jeg havde hjertet oppe i halsen og var rimelig sikker på at jeg snart ville bliver overfaldet og formentlig få høstet mine organer... men in for a penny, in for a pound og jeg fortsatte, parat til at sprinte mod udgangen hvis noget uventet skete. Jeg kom hen til en tung dør hvor en lampe lyste rødt og gik indenfor. Der stod en smuk ung pige i hvidt lingeri med torpedobryster og knaldrød læbestift! rummet var kæmpestort og -igen var "arbejdsværelset" afgrænset af lagner på snore, udenfor arbejdsværelset var der mørkt, ret skummelt men sengen så fin ud og pigen mere end fin så jeg tænkte hvorfor ikke? jeg fik en hurtig tur på et ganske pænt badeværelse og ind og lagde mit tøj i et skab der stod der til det samme, lidt pudsigt, men måske for at skabe tillid. Så gik vi ombord i en stor fritsående seng og havde glimrende sex, ud over sengen knirken mente jeg af og til at jeg hørte lyde, men det kan også have været huset lyde eller ren indbildning. da vi var færdige sagde pigen noget i retning af "see, not so scary after all" måske kunne hun se at jeg var lidt ubehagelig til mode først.
Moraleen for mig var, at selv på skumle steder kan gode ting ske
Ærbødigst, DrMabuse