Hej @JenniferRomantica
Nu det jo ret svært for en regering, at umyndiggøre jer. Nu da branchen er lovlig.
Det er faktisk ikke rigtigt. Nick Hækkerup, Vores justitsminister, udtalte i et samråd, at der gerne måttes ansættes tlf piger, chauffør som beskyttelse. Sålænge de selvfølgelig overholdt loven. (mener SIO har et link i en af deres indlæg herinde) Ja som i piger også skal, ved at betale skat. At i piger ikke, kan komme i en A-kasse er også for mig uforståeligt. Der må kunne ændres i loven så, i kunne det. Dilemmaet er f. Eks at folk der er ledige, skal de så tilbydes arbejde på en klinik.? (som er et yndet ting, at bruge af politikere) Men loven kunne sikkert laves anderledes der. Og ja er bestemt ikke enig med regeringen i, at den arbejdsgruppe/styregruppe der blev nedlagt. Det er for mig helt uforståeligt, at i den kontekst, at pigerne og branchen fik et talerør ind på borgen. Med et pennestrøg blev slettet. Det er en ommer. Astrid Krag var bestemt ikke særlig klog der. For, jeg tror den gruppe af mennesker, kunne have viderebragt stor viden, og gøre branchen bedre. Spørgsmålet er så om pigerne, klinikkerne vil det, når det kommer til stykket. At opgive deres identitet, ja have cvr nr. moms osv. fint, at være selvstændige. Der følger bare forpligtelser med.
Det er sådan en lidt en Rasmus modsat. Får vi ikke vores vilje så arbejder vi bare ulovligt. Jeg ville da også gerne, have mere i løn, men begår ikke ulovligheder for at få det. I må som branche stå sammen, for at ændre tingene. Lav en brancheforening, der arbejder for jer. Hvis i melder jer ind i SIO, støttede deres arbejde. Kunne det være, at regeringen og folketinget hørte på jer. Så i kunne få den rettighed at kunne være i en A-kasse. Jeg har så en formodning om, at det ikke sker. Fordi branchen, har svært ved at samarbejde. Og en god grund kunne være at i er konkurrenter. Men jeg, håber da at det en dag sker. Og i kan samarbejde for bedre vilkår.
Alt ville bare være nemmere, hvis der ingen udfordringer var. Og man ikke selv skulle sørge, hjælpe til for, at forandre tingenes tilstand. Men vil man, gerne forandre ting. Må man altså gøre sit.
Og mht razzia i Hammerum, er det ikke første gang Politiet, har været der. Og ja to kvinder som, lyver om deres identitet, en efterlyst, en manglende opholdstilladelse osv. Ja det jo knap så godt. Så må de jo tage den straf det koster. Og Politiet, er jo i deres gode ret til at efterforske om loven overholdes.
Glædelig 2. juledag.
KK