Først og fremmest god påske, til jer alle herinde på EG.
Nu har der igennem, længere tid.Været mange tråde om ham den unævnelige. Mon ikke han har fået sine berømte 5 min. Og han skal puttes i stilhedens kammer. Det fortjener de der,har været ude for hans, intimiderende mail,chikane osv. Hans store lykke er jo når i, skriver om ham herinde og giver ham. Ro til at sprede sin, frygt. I piger må stå sammen, hjælpe hinanden mod ham. Ikke dele noget med en ukendt profil her på EG i ikke kender. Der må være andre måde. At skrive sammen, på uden han kan læse med.
I piger kunne fx. Bruge dette skema som, dokumentation, http://danskstalkingcenter.dk/wp-content/uploads/2016/12/Log-Skema.pdf Når/hvis i kontakter politiet samlet. Er i flere, samlet der afl. Dokumentation,tror jeg politiet nok skal, hører på jer. Eller det,skal de jo efter den nye lov om stalking. Og tror også i vil blive taget alvorligt.
Denne hjemmeside.http://www.danskstalkingcenter.dk/hvad-kan-du-gore/ Giver jer piger. Mange gode råd. Og nej,gå ikke med det her alene. Del de ting i oplever med venner, familie, bekendte. Ellers bliver det jo jer der taber denne sag. Og igen del intet med fremmede profiler på EG.
At true eller bede en stalker om at stoppe er kun benzin på bålet for ham. En stalker lever i en opdigtet og indbildt relation. Han er besat af forestillingen om, at lige netop du er kvinden i hans liv eller at du har krænket ham så dybt, at du skal bøde for det. Og det er chikanen og forfølgelsen af jer piger,, der giver hans liv indhold. Derfor er han også, næsten, umulig at slippe af med. For det er selve kontakten med jer piger, der nærer ham. Det er faktisk ligegyldigt, om han får positiv eller negativ respons fra jer piger. For ham er al respons lig med, at I har en relation, og det er den, der driver ham.
Da det er, tale om en anonym stalker, vil han ofte være en ensom mand med et meget begrænset netværk. Men stalking er et overgreb på lige fod med andre former for vold. Derfor også strafbart.
Kære pige, stå sammen i et netværk få, ham stoppet.Han gavner bestemt ikke jer. Ellers jeres liv. Håber han får den straf der kan tilfalde ham,bliver han dømt. For det må være et ganske træls liv han lever. Ved at forpeste andre mennesker. Der bare gerne vil leve deres liv.
Med håb om i piger, i samlet flok får ham stoppet.
Ha en skøn dag
KK