Hop til indhold
John Dillermand

Hvor mange penge får pigen

Recommended Posts

Eva Nadine skrev, for 17 timer siden:

@Møffe 
Men så er både dit og mit billede jo skideskævt fordi vi har så forskellige erfaringer. 
Det at vi skriver i samme tråde osv. giver så et mere nuanceret billede af tingene for dem der måtte læse med. 
Det er vel i virkeligheden det aller bedste ved sådan et forum som dette. 
Vi har en fælles interesse, vi deler ud af vores tanker og erfaringer, og vi ender med at se tingene lidt mere fra oven som resultat af det. 

Jeg synes det er et stort hit at du ikke lefler... skulle altså lige læse det med fis nogle gange før det gav mening. Jeg tænker det er sådan man siger/staver fisse på jysk eller fynsk? :D Ellers forstår jeg det igen ikke. 

Men hvilke helbredsmæssige skader er det vi får? 
Er det noget med "for mange kilometer i dåsen giver hård hud på skamlæberne" eller hvad tænker du på? 
Jeg spørger ikke for at være på tværs, men fordi jeg ikke helt ved hvad du mener det er vi "byder vores kroppe". Er der noget du via dit job og dine erfaringer ved at vi er særligt udsatte eller i risikogruppen for? For så vil jeg gerne vide det, naturligvis. Sådan helt oprigtigt.

Jeg læser altid dine indlæg hvis jeg støder på dem. Jeg "liker "dem faktisk også ofte, selvom vi er uenige. Netop af de årsager jeg har forklaret her og ovenfor. 
Bliv endelig ved, og på forhånd tak :) 

Kærligst, 
Eva <3

-Mit billede er ikke "skideskævt" men fakta. Kroniske smerter i kæbeled, hals, hofter, ben, ryg og underliv. Kronisk sensitivitet/betændelses tilstand i skede... Afstumpet følelsesliv "kold hjerte" kan ikke mærke sig selv (egne følelser) tomheds følelse -kan ikke knytte sig til en mand/være i et forhold... Dette er ikke en generel betragtning -men en konsekvens for mange -der ikke kommer væk i tide "reder sig selv" mange er nød til, at tag stimulig i form af alkohol, stoffer og medicin for at klare sin hverdag...  Men det er det jo så mange andre det også gør -så det nærmest er "normalt" og "unormalt" hvis man ikke gør. Det er meget muligt der er undtagelser, og muligvis er du en af dem -så er det bare ikke dig jeg skriver om. Men helt ærligt, så tror jeg sgu ikke på den "happy story" men jeg vil ikke tag illusionen fra nogen -og de må gerne "lege lykkelige" selv om de inderst inde godt ved det grundlæggende er forkert det vi gør. Man kan bilde sig selv meget ind og retfærdiggøre ens handlinger -men i længden bliver det svære og svære, at overbevise sig selv om det er det værd -om penge virkelig betyder så meget i ens liv.

   

Del dette indlæg


Link til indlæg

@Møffe 
Dit billede er stadig meget subjektivt - ligesom mit. Netop fordi vores holdninger er stærkt påvirkede af dem vi møder. Så vidt jeg kan forstå er du ikke selv sexarbejder? Er du sexkøber? Jeg kan ikke helt gennemskue det :) 
Disse skadede kvinder du møder - gennem dit arbejde? - lyder til at være dem der har allermest brug for hjælp, og er det så netop derfor du møder dem? Sådan "at the end of the rope"-agtigt? De søger hjælpen dér hvor du er, måske? Jeg er lidt forvirret med hvem du er og hvorfor du er med i debatten. Selvom jeg er vild med at du er det! 
Er det rigtigt forstået det ovenfor i dette indlæg?  
Hvis ja, så er det jo blot en lille del af alle sexarbejdere du møder, og derfor er de naturligvis ikke repræsentative for hele flokken så at sige. 
Hvis det giver mening? 

Det er fakta for dem du møder, det betvivler jeg på ingen måde!
Det betyder naturligvis ikke at det er fakta for alle dem du ikke møder også. 
Jeg har jo arbejdet med "de skadede" i stor stil, omend i udlandet og ikke herhjemme. Jeg kender den gruppe du beskriver ret godt, men jeg har mødt langt flere af "de andre" i flokken som ikke er skadede og ødelagte og fysisk mærket af at være sexarbejder. 
Dem (fortrinsvist kvinder) hvor jeg og de andre mennesker der har været involveret i organisationen/projektet, har fornemmet at de kunne have glæde af at stoppe eller holde pause, eller få bedre muligheder for at komme ud af det, dem har vi så hjulpet hvis vi har fået lov af dem selv. 
Det er bare laaaaangt fra alle der når dertil, er MIN erfaring med disse kvinder. 
At din opfattelse af fakta er så forskellig fra min, undrer mig bare helt vildt. 
Men jeg tænker også at vi to nu måske er nået til det sted i debatten hvor det ikke er så interessant for andre at følge med længere. 
Vil det være ok hvis jeg sender dig en privat besked? Jeg vil nemlig gerne have udvidet min horisont og korrigere mit helhedsbillede, hvis jeg tager fejl. 

Kærligst, 
Eva <3

Redigeret af Eva Nadine

Del dette indlæg


Link til indlæg
Eva Nadine skrev, for 4 timer siden:


Vil det være ok hvis jeg sender dig en privat besked? Jeg vil nemlig gerne have udvidet min horisont og korrigere mit helhedsbillede, hvis jeg tager fejl. 

Kærligst, 
Eva <3

Meget af det du spørg om har jeg allerede besvare/forklaret tidligere i tråden... Men du er da velkommen til, at skrive en privat besked...

Del dette indlæg


Link til indlæg

@Møffe 
Det tror jeg at jeg vil gøre. Tak :) 
Jeg har nemlig en fornemmelse af at vi ønsker det samme sådan meget overordnet set. Måske kan JEG være med til at hjælpe på en eller anden måde som en slags rådgiver. Det har jeg jo erfaring med fra udlandet igennem mange år. At gøre det her i Danmark ligger jo lige til højrebenet for mig, kan man sige.

 
Synes bare også at det lyder som om det "kun" er Thai-bordel miljøet du kender, men udtaler dig om os alle sammen og kalder det fakta. Derfor spørger jeg ind til mere end jeg synes du afslører i dine indlæg. Jeg har skam læst dem :wub:

Endnu en gang tak. 

Kærligst, 
Eva <3
 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Guest Den lille frøken

@Eva Nadine og @Møffe

Som jeg ser det har i jo BEGGE ret. 

Det ene synspunkt udelukker ikke det andet. 

Jeg tror at - sexarbejde kan være helt forfærdelig nedbrydende for krop men mest for " sjæl" og jeg giver Møffe ret i meget af der han skriver. Jeg er ikke bange for at bruge ordet sjæl. For jeg tror på at vi alle har en sjæl. Men jeg tror også at vi kan blive skadede og følelsesmæssigt hårde af at befinde os i miljøer eller deltage i noget der går imod vores værdier eller vi må gøre noget vi inderst inde i kernen ( sjælen) føler er forkert. 

Omvendt har eva nadine jo også ret. Sexarbejde kan jo være opbyggende og givende ( ikke kun økonomisk) når man ellers er en ressourcestærk, afbalanceret  og  veluddannet kvinde. 

Sexarbejde for mig har været positiv - sådan helt overordnet. 

Men. For der er et men 

Jeg bevæger mig på en knivsæg. Jeg er ikke privilegieblind. Jeg ved at jeg skal passe på mig selv. Ikke kun passe på mig selv fysisk, men også " sjæleligt" jeg ønsker ikke at blive en kyniker der ikke kan mærke mig selv og mine egne grænser. Jeg er 100 procent selvstændig og laver selv de få aftaler jeg har. Jeg har meget få aftaler pr. måned. Af den enkle grund at jeg har et særdeles krævende civilt job samt en masse jeg laver i min fritid. Jeg har en meget tæt og nær familie og rigtig gode venner som slet ikke er i miljøet. Så mit bijob begrænses af alt det der betegnes som " normalt" i et liv. Jeg er at betegne som en ressourcestærk kvinde. Jeg kan sagtens klare mig uden de håndører jeg tjener på mit bijob. 

Jeg har faktisk flere gange flirtet med tanken om at sige mit civile job op og så gå all in - i en periode - som fuldtids sex arbejder. Så ville jeg være min egen herre og sikke mange fede oplevelser - og penge - jeg ville kunne tjene. Jeg er ret sikker på at jeg kunne få stor succes på at blive fuldtids gp. 

Men

Jeg er også ret bevidst om at det nok er et skråplan for mig hvis jeg gjorde det. I det lange løb ville jeg nok ikke kunne styre det. For hvis jeg var afhængig af de penge jeg fik for sex, ville jeg føle jeg blev nødt til at gå på kompromis med noget af det jeg ikke ønsker at gå på kompromis med. Jeg ved mine grænser ville skride. Det ville ske stille og roligt, og jeg ville måske ikke engang selv bemærke det før det var for sent. Før jeg - gud forbyde - ville ende som en skadet sjæl. 

Der er jo utrolig stor forskel på at være sex arbejder på hobbyplan, hvor man ikke er afhængig af pengene man får, og så have det som fuldtidsarbejde hvor husleje, og forsørgelse af andre afhænger af  ens sex arbejde. Ja det er som to forskellige verdner. 

Derfor er mit indspark her at ja : sexarbejde kan være opbyggende og givende og styrkende men sexarbejde kan også være det modsatte: nedbrydende og destruktivt og modbydeligt. 

Redigeret af Den lille frøken

Del dette indlæg


Link til indlæg

@Den lille frøken 
Lige nøjagtigt... ingen af os har patent på sandheden. Alt er naturligvis subjektivt fra det ene menneske til det andet.

Ang. det med at springe ud i det fuldtids.
GO GO GO!!!
Tag et år ud af kalenderen og prøv det af. Jeg insisterer! ;) 

Fordi: 
Det var mit største ønske rent karrierevalgsmæssigt i 15 år at gøre det. Tage et sabbat-år og knalde igennem.
Da jeg endelig havde tjent nok på min primære karriere og gik på pension fra dén, så fandt jeg ud af at jeg ikke havde nok batteri tilbage i glædespige-mig, til at jeg kunne springe ud i klinikvagter, escort og tjulahopsa-sex med mænd på stribe længere. Ikke sådan fysisk, men på en eller anden måde var "klippekortet brugt op" på en måde. Min liderlighed havde ændret sig uden jeg havde opdaget det. Den er stadig lige så stor,, min liderlighed, men jeg tænder bare ikke længere på at komme på vagt og få præsenteret en "Fuck-Buffet" i løbet af vagten. Det var som om min "sult" blev stillet allerede efter een eller to kysse-bolle oplevelser på dagen. 
At branchen så også havde ændret sig markant, til at der ikke var nær så mange gæster - ikke kun til mig, men til langt de fleste - gjorde at det blev for dyrt og for skørt med alt det gøgl og forberedelse, når jeg havde lyst til at gå hjem efter 1. eller 2. mands besøg fordi jeg ligesom havde fået pik nok til de næste par dage. Det duer jo ikke rigtigt af forskellige årsager. 
Jeg har virkelig fortrudt at jeg ventede for længe. Som i virkelig virkelig øv bøv tudekiks og følelsen jeg husker fra en juleaften som barn hvor jeg fik en strikket hue og LEGO når jeg nu havde ønsket mig en rumraket hele året! Tarveligt! Snyderi og humbug! Hvor klager man?!

Nu har jeg markant ændret måden jeg "arbejder" på, så det passer til min ændrede "sult efter sex". 
Fuck-buffet'en er blevet skiftet ud med længere kyssebolle-aftaler med særligt udvalgte, og det er blevet til en Lingam-buffet i stedet, hvor jeg stadig opnår (på min banehalvdel) glæden ved at være det bedste indslag for en håndfuld mænd eller to om ugen. Så jeg har bare tilpasset mig min nye virkelighed.

Jeg har dog en helt klar fornemmelse af at jeg er gået glip af noget ved at vente. Det er jeg stadig en smule ærgerlig over, men det går jo over :wub:

Hvis du kan lære bare lidt af mine fejl-prioriteringer mht. balancen mellem at være sexarbejder og noget-andet-arbejder, vil jeg blive glad. 
Jeg er svært misundelig over at du stadig har valget, når nu det åbenbart er for sent for mig at springe ud fra vippen i den dybe ende. 
Men hvem ved... jeg har hørt at nogle kvinder bliver mere liderlige når de kommer i overgangsalderen... det er jeg ikke endnu, så jeg har stadig en smule håb om at jeg atter kan få lyst til Fuck-buffet'en :D 

Kærligst, 
Eva <3

Redigeret af Eva Nadine

Del dette indlæg


Link til indlæg
Den lille frøken skrev, for 5 timer siden:

@Eva Nadine og @Møffe

Som jeg ser det har i jo BEGGE ret. 

Det ene synspunkt udelukker ikke det andet. 

Jeg tror at - sexarbejde kan være helt forfærdelig nedbrydende for krop men mest for " sjæl" og jeg giver Møffe ret i meget af der han skriver. Jeg er ikke bange for at bruge ordet sjæl. For jeg tror på at vi alle har en sjæl. Men jeg tror også at vi kan blive skadede og følelsesmæssigt hårde af at befinde os i miljøer eller deltage i noget der går imod vores værdier eller vi må gøre noget vi inderst inde i kernen ( sjælen) føler er forkert. 

Omvendt har eva nadine jo også ret. Sexarbejde kan jo være opbyggende og givende ( ikke kun økonomisk) når man ellers er en ressourcestærk, afbalanceret  og  veluddannet kvinde. 

Sexarbejde for mig har været positiv - sådan helt overordnet. 

Men. For der er et men 

Jeg bevæger mig på en knivsæg. Jeg er ikke privilegieblind. Jeg ved at jeg skal passe på mig selv. Ikke kun passe på mig selv fysisk, men også " sjæleligt" jeg ønsker ikke at blive en kyniker der ikke kan mærke mig selv og mine egne grænser. Jeg er 100 procent selvstændig og laver selv de få aftaler jeg har. Jeg har meget få aftaler pr. måned. Af den enkle grund at jeg har et særdeles krævende civilt job samt en masse jeg laver i min fritid. Jeg har en meget tæt og nær familie og rigtig gode venner som slet ikke er i miljøet. Så mit bijob begrænses af alt det der betegnes som " normalt" i et liv. Jeg er at betegne som en ressourcestærk kvinde. Jeg kan sagtens klare mig uden de håndører jeg tjener på mit bijob. 

Jeg har faktisk flere gange flirtet med tanken om at sige mit civile job op og så gå all in - i en periode - som fuldtids sex arbejder. Så ville jeg være min egen herre og sikke mange fede oplevelser - og penge - jeg ville kunne tjene. Jeg er ret sikker på at jeg kunne få stor succes på at blive fuldtids gp. 

Men

Jeg er også ret bevidst om at det nok er et skråplan for mig hvis jeg gjorde det. I det lange løb ville jeg nok ikke kunne styre det. For hvis jeg var afhængig af de penge jeg fik for sex, ville jeg føle jeg blev nødt til at gå på kompromis med noget af det jeg ikke ønsker at gå på kompromis med. Jeg ved mine grænser ville skride. Det ville ske stille og roligt, og jeg ville måske ikke engang selv bemærke det før det var for sent. Før jeg - gud forbyde - ville ende som en skadet sjæl. 

Der er jo utrolig stor forskel på at være sex arbejder på hobbyplan, hvor man ikke er afhængig af pengene man får, og så have det som fuldtidsarbejde hvor husleje, og forsørgelse af andre afhænger af  ens sex arbejde. Ja det er som to forskellige verdner. 

Derfor er mit indspark her at ja : sexarbejde kan være opbyggende og givende og styrkende men sexarbejde kan også være det modsatte: nedbrydende og destruktivt og modbydeligt. 

Jeg er glad for du skriver;-) om dine tanker og overvejelser... Jeg skriver ikke for at få ret eller i mod nogen;-) det er tit for overfladiske betragtninger og lette beskrivelser -om arbejdet /branchen -og folk der vil have ordnede forhold, og service og luksus behandling -flueknepper og narcissistiske holdninger, hvis de ikke lige præcis får, hvad de forlanger. Og mener i øvrigt de har krav på, og kan forlange -det hos en kvinde de lige har mødt -og slet ikke kender. Penge er magt og styre alt. Kønsroller og mindreværdsfølelse -forskelsbehandling -alt det vil jeg gerne kæmpe i mod. Det gør mig trist at jeg må betale for sex -fordi jeg ikke vil undvære det i mit liv, og synes det er spændende, at det er, så mange muligheder -jeg er pisse nysgerrig og elsker, at få massage af en ny pige... -og evt. ex. hvis jeg bliver tændt. min smag ændre sig hele tiden (for tiden) Jeg er dobbelt moralsk så det basker!! Men jeg har prøvet at give los -og sexede med alle dem -jeg kunne komme til -aldrig i danmark eller med danske kvinder. Det giver mig et kick! og jeg føler mig som en "Rockstjerne" og ung igen... Jeg har brugt rigtig mange penge på sex -fordi min holdning til penge er intet af værdi i sig selv. Jeg har aldrig prøvet at få penge for sex -men jeg har set, hvad det gør ved piger/kvinder, og hvordan de kan/ændre sig og det går lynstærkt. Mange benægter penge ændre dem, men det tror de ikke engang selv på -i mens de siger det. Jeg vil ikke gentage alt det jeg tidligere har skrevet -men det står jeg også ved;-) sex er en vare -man kan ikke købe følelser for nogen penge. 

"sexarbejde kan være opbyggende og give styrke" -hvad er det man opbygger og, hvad skal man bruge alt det styrke til... -hvad er det man mister, hvilke omkostninger er der... -bryder man sig om den person, man ændre sig til inderst inde -når man er helt alene, og tænker over det. "en ressourcestærk, afbalanceret  og  veluddannet kvinde"/mand har også følelser, hvis man giver sig selv lov til det/kan mærke dem, komme i kontakt med...  "Det er grundlæggende forkert, at sælge sig selv"      

Del dette indlæg


Link til indlæg

@Møffe 
Men vi sælger ikke alle os selv. Vi sælger en service ydelse og man kan ikke købe os, men leje vores tid. 
 

Møffe skrev, for 4 timer siden:

hvad det gør ved piger/kvinder

hvad det gør ved NOGLE pige/kvinder. 

Det er ikke sort/hvidt og dine erfaringsbaserede holdninger kan i sagens natur ikke omfatte alle de sexarbejdere du ikke har mødt. 

Jeg ved godt at ikke alle sexarbejdere har plukket det ned fra øverste hylde. Men mange af os har plukket det ned fra en af de højeste hylder. 
De kvinder du har erfaringer med har plukket det ned fra en af deres nederste hylder, tænker jeg. Det kan der være mange årsager til. 

Vi er som sexarbejdere lige så individuelt forskellige og komplekse som alle andre mennesker i verden. Vi er andet og mere end sexarbejdere. Og det er langt fra størstedelen der er stakler der skal reddes eller redde sig selv. Set fra min vinkel som er lige så erfaringsbaseret som din. 

Det at skære alle over een kam er skørt for alle de grupper af mennesker man kan "klaske sammen i samme gruppe" jeg kan komme i tanker om. 
Alle fede mænd er grimme. Alle fodboldspillere har flotte ben. Alle blondiner er dumme. Alle mænd der køber sex er nogle svin. Alle politikerer lyver... osv osv osv. 

...synes jeg ;) 

Del dette indlæg


Link til indlæg
Eva Nadine skrev, for 6 timer siden:

@Møffe 
Men vi sælger ikke alle os selv. Vi sælger en service ydelse og man kan ikke købe os, men leje vores tid. 
 

hvad det gør ved NOGLE pige/kvinder. 

Det er ikke sort/hvidt og dine erfaringsbaserede holdninger kan i sagens natur ikke omfatte alle de sexarbejdere du ikke har mødt. 

Jeg ved godt at ikke alle sexarbejdere har plukket det ned fra øverste hylde. Men mange af os har plukket det ned fra en af de højeste hylder. 
De kvinder du har erfaringer med har plukket det ned fra en af deres nederste hylder, tænker jeg. Det kan der være mange årsager til. 

Vi er som sexarbejdere lige så individuelt forskellige og komplekse som alle andre mennesker i verden. Vi er andet og mere end sexarbejdere. Og det er langt fra størstedelen der er stakler der skal reddes eller redde sig selv. Set fra min vinkel som er lige så erfaringsbaseret som din. 

Det at skære alle over een kam er skørt for alle de grupper af mennesker man kan "klaske sammen i samme gruppe" jeg kan komme i tanker om. 


...synes jeg ;) 

Man kan jo kalde det mange ting og pakke det ind eller tag det fra øverste hylde eller nederste, eller det der ligger på gulvet. Det eneste jeg "skære alle over een kam" med er man ændre sig -når man vælger at sælge sex -følelsesmæssigt og selv om det er en "serviceydelse " kommer det helt tæt på dig -du kan ikke bare lukke af for alt -og vedkommende du er sammen med har også noget i spild -og kan du være sikker på han opfatter det som en "serviceydelse" -det er mange tråde herinde, hvor man kan læse om nogen der har "følelserne i klemme" med en pige de har været sammen med (GP) og der kan du sige "jeg er professionel" og det er ikke mit problem -right sexkunder er ikke bare sexkunder -og langt fra professionelle -det er mange der køber en gfe og har en helt speciel oplevelse med det -bliver forelsket -det kan man ikke styre. Det er jo i en eller anden form en leg -noget du leger med kunden -i den tid i er sammen... Du er vant til det, og gør det måske flere gange på en dag -kunden oplever det måske for første gang -eller bliver ramt af lige netop dig (forelsket) som ikke bare forsvinder, når han går fra dig -han kommer måske igen næste dag/uge -hvor han kun har tænkt på dig kun dig og med dig -du er et helt andet sted og har set mange kunder siden ham -han ligger mere i det end dig følelsesmæssigt -og har kan pludselig mærke du holder igen (passer på dig selv) og det undre ham -da han jo føler så meget, og bare vil have dig og din krop 100% -på et tidspunkt har han ikke flere penge -og du er måske også ved at være lidt træt af hans inderlighed og har spottet han er forelsket i dig -mere end bare i den tid i er sammen, hvor i er enig om legen. Ligesom i der sælger, er vi der køber også forskellige -og jeg har ikke været sammen med alle jer... Jeg føler mig ikke bedre eller hævet over jer der sælger sex. Det er mange ting der sjældent bliver italesat -og det er måske derfor jeg bliver ved -fordi nogen trænger til, at få åben deres øjne og se "Hvad er det lige de har gang i"     

Del dette indlæg


Link til indlæg
Guest Den lille frøken
Møffe skrev, for 3 timer siden:

Man kan jo kalde det mange ting og pakke det ind eller tag det fra øverste hylde eller nederste, eller det der ligger på gulvet. Det eneste jeg "skære alle over een kam" med er man ændre sig -når man vælger at sælge sex -følelsesmæssigt og selv om det er en "serviceydelse " kommer det helt tæt på dig -du kan ikke bare lukke af for alt -og vedkommende du er sammen med har også noget i spild -og kan du være sikker på han opfatter det som en "serviceydelse" -det er mange tråde herinde, hvor man kan læse om nogen der har "følelserne i klemme" med en pige de har været sammen med (GP) og der kan du sige "jeg er professionel" og det er ikke mit problem -right sexkunder er ikke bare sexkunder -og langt fra professionelle -det er mange der køber en gfe og har en helt speciel oplevelse med det -bliver forelsket -det kan man ikke styre. Det er jo i en eller anden form en leg -noget du leger med kunden -i den tid i er sammen... Du er vant til det, og gør det måske flere gange på en dag -kunden oplever det måske for første gang -eller bliver ramt af lige netop dig (forelsket) som ikke bare forsvinder, når han går fra dig -han kommer måske igen næste dag/uge -hvor han kun har tænkt på dig kun dig og med dig -du er et helt andet sted og har set mange kunder siden ham -han ligger mere i det end dig følelsesmæssigt -og har kan pludselig mærke du holder igen (passer på dig selv) og det undre ham -da han jo føler så meget, og bare vil have dig og din krop 100% -på et tidspunkt har han ikke flere penge -og du er måske også ved at være lidt træt af hans inderlighed og har spottet han er forelsket i dig -mere end bare i den tid i er sammen, hvor i er enig om legen. Ligesom i der sælger, er vi der køber også forskellige -og jeg har ikke været sammen med alle jer... Jeg føler mig ikke bedre eller hævet over jer der sælger sex. Det er mange ting der sjældent bliver italesat -og det er måske derfor jeg bliver ved -fordi nogen trænger til, at få åben deres øjne og se "Hvad er det lige de har gang i"     

Hej møffe. 

Tak for den meget vigtige vinkel :) 

Del dette indlæg


Link til indlæg

Deltag i samtalen

Du kan oprette et indlæg nu og oprette dig som bruger bagefter. Hvis du allerede har oprettet en bruger, så log ind her for at oprette et indlæg med den bruger.

Gæst
Svar på denne tråd...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...