Hop til indhold
Eva Nadine

Luksushotel til photoshoot

Recommended Posts

Hej rødder og gutinder <3 

Jeg skal have taget billeder igen i år, og vil gerne have taget nogle luksus-luder billeder... eller altså nogle i "Exclusive VIP High Class Escort Girlfriend Experience"-stil hvis jeg skal være politisk korrekt ;)
Dem jeg har er for gamle.
De skal nok mest bruges til en international side, og jeg har allerede fotografen, men mangler den perfekte location. 

Er der nogle af jer der har gode bud på hvilket hotel der rent indretningsmæssigt er mere til den overdådige stil end den minimalistiske skandinaviske stil? 
Sådan noget "1001 Nats Eventyr". Guldvandhaner og Chesterfield møbler i læder eller velour, og store kvaster på tunge gardiner osv. Findes det overhovedet i København længere?
 
Lysindfald med dagslys vil være at foretrække så vi ikke skal have for meget udstyr med så det ikke kommer til at ligne en studie optagelse.
En AirBnB villa eller lejlighed i den dyre ende kan vel også gøre det.

Eller måske bor du selv i, eller har en ven med et hjem der er indrettet som Hollywood i 50'erne? 
Alle idéer er velkomne, og på forhånd tak for inputs.

Kh. Eva <3

PS: Ved ikke om det hører til under efterlysninger København i virkeligheden?
Jeg ville også gerne "udlodde en præmie" som dusør, men det er jeg også usikker på om jeg overhovedet må herinde? :wub:

Redigeret af Eva Nadine

Del dette indlæg


Link til indlæg

@lille_peter
Tak! 
De godser jeg har spurgt vil ikke leje ud til "den slags" optagelser, men jeg vil prøve at ringe.
Fotografen og stylisten er i øvrigt sindsygt meget dyrere end en escort chauffør i rejsetillæg, så et sted tættere på København vil være at foretrække. 

Prinsessen? :wub:
Er jeg ikke lige lidt i den høje ende rent aldersmæssigt til at kunne takke for dét kompliment? :D
Tak alligevel.

Prinsesse Eva <3

Del dette indlæg


Link til indlæg
Guest Bødlen

Hej Eva Madine

Jeg tænker at Dragsholm slot måske en mulighed, og du tager en overnatning og bruger dagtimerne til foto inde og ude og nyder opholdet som du vil (med eller uden fotograf som med overnatter) 

https://www.dragsholm-slot.dk/slotshotel/slotsophold

lækkert sted

Vh

Bødlen

Del dette indlæg


Link til indlæg
Eva Nadine skrev, for 13 minutter siden:

Prinsessen? :wub:
Er jeg ikke lige lidt i den høje ende rent aldersmæssigt til at kunne takke for dét kompliment? :D
Tak alligevel.

Uden sammenligning iøvrigt, men der er jo prinsesse Benedikte mf., så der er vist ikke aldersgrænse på dén titel ;) 

Del dette indlæg


Link til indlæg

@Bødlen
Jeg er ganske enig i at det ville være noget nær ideelt rent æstetisk.
De ønsker dog ikke "den slags" fotoshoots heller. 
Fotografen kan få ørerne i maskinen rent juridisk hvis vi ikke har fået lov på forhånd, øv.
 

@Liv hvor har du ret. Jeg fik bare associationer til eventyr-prinsesser fra Disney. Og tak for "uden sammenligning i øvrigt" :D

Redigeret af Eva Nadine

Del dette indlæg


Link til indlæg
Guest Roger Rabbit

Hotel Nimb i Tivoli. Det er i den absolutte topklasse. Tag en af de store suiter.

Roger Rabbit

Redigeret af Roger Rabbit
Der manglede et ord

Del dette indlæg


Link til indlæg

Find et hotel i Prag og et lokalt fototeam, de køre ikke med samme prisliste som dem i København. Og når man ser på nogle af de foto,s øst pigerne har, er standarden høj. 

Del dette indlæg


Link til indlæg

@Nightshadow
Tak for input :) 
Det er for moderne og minimalistisk skandinavisk stil. Sådan en location har vi allerede. Men godt bud.

@Roger Rabbit 
Godt bud med Nimb! Er allerede i dialog med dem, men der skal undersøges hvad deres "politik" er for "boudoir fotos" og evt. extra fee er for at bruge det som location. Rent markedsføringsmæssigt er det ikke sikkert de ønsker sig at blive associeret med prostitution. Nogle hoteller vil ligefrem gerne på min "liste over hoteller jeg kan anbefale" og andre vil slet ikke have noget med det griseri at gøre.
Vender et hotel (Nimb eller andre) tilbage med "pink taxes" eller penge under bordet, så gør jeg det ikke af princip. Det er trods alt 20.000 for en executive suite i forvejen. 
Men jeg er enig... det er også på min "Top 3".

@Pite 
Min erfaring er at mænd på de internationale sites gerne vil have "det værelse på billedet" og derfor er det smart at det er i København.
- - - - -
De gamle billeder jeg havde (kan ikke finde dem længere) var fra D'Angleterre, men jeg er ikke klar over om deres stil har ændret sig markant.
Måske nogen har været der indenfor det seneste års tid eller tre, og kan fortælle?

Kh. Eva

PS: Det haster ikke. Det bliver først til sommer engang, da jeg liiiige skal et smut ud af landet i maj. 

Redigeret af Eva Nadine

Del dette indlæg


Link til indlæg

Hotel Sanders. Det er måske ikke helt den stil du søger, men det er et af de mest smagfulde og stemningsfyldte hoteller i København efter min mening. Jeg har før fået lov at bruge stedet til fotosession imod betaling, dog ikke til frække billeder.

Redigeret af spritsaillateen

Del dette indlæg


Link til indlæg

Som du selv nævner kunne d'Angleterre være en mulighed, hvis du må. Jeg har ikke selv været der siden renoveringen, men ud fra de billeder de har på hjemmesiden er det måske blevet en anelse mere nordisk i udtrykket. Dog langt fra minimalistisk

En anden mulighed kunne være Guldsmeden Hotel. Det er mere 1001 nats eventyr ala Bali og eksotiske ting. Ikke Chesterfield eller tungt. Var der selv sidste år og det er nogle fede værelser.

Del dette indlæg


Link til indlæg

@spritsaillateen 
Øj... et hotel i København jeg aldrig har været på! :shock:
Der er noget lækker-lummert over det på samme måde som nogle klassiske biler. Tusind tak for tippet! 
Som du skrev, ikke helt stilen jeg leder efter, men det kommer bestemt på listen over potentielle alternativer. 
Tak! <3

@Din Emma 
Deres suiter har jeg også et godt øje til. Kan ikke finde billeder af Amalienborg suiten, dog.
Phoenix var mit og Blond Anett's stam-hotel til luksus-trekanter... åh disse minder :wub: 
Tak!

@dinp1979 
Deres "location fee" var vanvittigt før i tiden i hvert fald. Men måske i disse tider er nogle af dem i det stiveste puds lidt mere forhandlingsvillige.
Det er dog svært overhovedet at komme ind ad døren uden Louboutin sko og Burberry taske hvis man gerne lige vil ha' en rundvisning og en samtale med driftslederen ;) 
Jeg måtte engang i 00'erne true en nat-portier med at anmelde ham og hotellet for rufferi fordi portieren ville have 1000kr. under bordet for at lade mig komme op på værelset.
Nøøøøj jeg var pissed! Tog stiletten af og smækkede dem så hårdt ned i disken at der kom et mærke. Altså i disken. Mine sko er godt kram ;)
Sagde han kunne anmelde mig for hærværk hvis han ville, og antydede at jeg var klar til at lave en scene hvis han fortsatte. Han trak sig fra kampen. Smart beslutning :mrgreen: 
Jeg kan SLET ikke ha' det især når det er de dyreste steder der er de allerværste.
Men lækkert sted! :D 

Eva
 

Redigeret af Eva Nadine

Del dette indlæg


Link til indlæg
Eva Nadine skrev, for 2 timer siden:

@lille_peter


Prinsessen? :wub:
Er jeg ikke lige lidt i den høje ende rent aldersmæssigt til at kunne takke for dét kompliment? :D
Tak alligevel.

Prinsesse Eva <3

Ligesom skønhed ingen alder har, så kommer prinsesser også i alle aldre (vi husker vel alle prinsesse Diana som tidsløs) .

Så jo prinsesse er et ganske velvalgt ord for dig

Del dette indlæg


Link til indlæg
dinp1979 skrev, for 54 minutter siden:

En anden mulighed kunne være Guldsmeden Hotel. Det er mere 1001 nats eventyr ala Bali og eksotiske ting. Ikke Chesterfield eller tungt. Var der selv sidste år og det er nogle fede værelser.

Hvilket et af dem? 

Skærmbillede 2021-04-20 kl. 16.17.23.png

Del dette indlæg


Link til indlæg
Eva Nadine skrev, for 15 timer siden:

Hvilket et af dem? 

Skærmbillede 2021-04-20 kl. 16.17.23.png

Det er Carlton 66 jeg har været på, men mit indtryk er at de stilmæssigt minder meget om hinanden

Del dette indlæg


Link til indlæg

Deltag i samtalen

Du kan oprette et indlæg nu og oprette dig som bruger bagefter. Hvis du allerede har oprettet en bruger, så log ind her for at oprette et indlæg med den bruger.

Gæst
Svar på denne tråd...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...