Skal starte med at skrive, at for jer derude der godt kan lide GPer, er Pattaya et absolut must at besøge.
Når det er sagt er der en masse pros and cons, regler, rammer og overraskelser.
Nå men jeg starter med flyveturen 12 timer direkte fly til Bangkok, hvilket var et marridt, derefter en bus til Hua Hin, ja jeg ville lige besøge Hua Hin inden turen gik til Pattaya.
Hua Hin var en super hyggelig lille by, med masser af fede spisesteder men nattelivet var ikke det vilde. Fik besøgt et par barpiger og et par massage piger hvilket var en god opvarming inden jeg skulle kastes for løverne i Pattaya. Hvis man udelukkende tager af sted for at møde GPer er Hua Hin selvfølgelig bedre end Danmark, men vand i forhold til Pattaya. Soi Bintebaht i centrum er hyggelig men ikke ligefrem den vilde oplevelse.
Hvis man vælger at "varme" op i Hua Hin, skal man tage til Soi 80 eller soi 94. Centrum har bare ikke samme udvalg. Men festen er bedre i Soi Bintebaht.
Nå efter 3 dage i Hua Hin tog jeg en taxa til Pattaya (ca. 3000 bath, ca 3,5 time) Man kan tage en Bus til 390 bath, men jeg havde ikke bestilt i tide. 100 bath er ca 20 kr.
Pattaya
Pattaya kan deles op i områder.
1 Farang (vestligne) området. Soi Buakhao, Treetown, Myth night, Soi Boomerang, Soi pothole, Soi Diana, Soi Honey og selvfølgelig LK Metro. Samt alle de områder rundt om.
2 Indernes domæne, Walking Street og Beach Road (samt indenfor og udenfor soapy massage steder på Second road og soi honey)
3 Japanere og Koreanere har invaderet, Walkingstreet og Soi 6
4 Unge mennemsker under eller omkring 30/40 år. Walkingstreet, soi 6 og lidt over det hele.
Farang området:
Er fyldt med barer/værtshuse som sælger øl og andre sjove drikke samt man kan spille pool. 90% af barene har tilknyttet en hær af kvinder som man kan tilkøbe til snak og hygge efter velbfindende. Nogle barer har lokaler ovenpå til aktiviteter, og andre har ikke. Så skal man lige spørge om. Bar piger koster ca. 1000/2000 Bath + barfine mellem 300/500 bath.
GC (gentlemans Club) Finder man overalt i Farang området, kvinderne på disse steder er lidt billigere, men som regel ikke de kønneste eller yngste på markedet. Pensioneret soi 6 og Gogo piger. Men man kan virkelig have det sjovt derinde og til fornuftig pris. Mest berømte GC gade er Soi Boomerang. Prisen her variere, fx koster Heaven above, og playgirls lidt mere end de andre, da kvaliteten er lige en tand bedre. Med lidt drinks/ladydrinks og en tur ovenpå, skal man regne med at måtte slippe 3000/4000 bath. (600/800 kr) GC der ligger mere udenfor centrum eller partyområedet Catflaps osv. kan få langt billigere, kvalitetmæssigt svinger det lidt, men man får det man betaler for.
Er man til walkingstreet og soi 6 piger, men ikke bryder sig som disse 2 steder, er LK Metro stedet man bør komme. Det er en gade med GO GO steder og lidt højere kvalitet (kvinder) men selvfølgelig også noget dyrere end Resten af Farang området. Her kan man hurtigt købe sig fattig, men man bør spare op og prøve det af bare en af dagene.
Indernes Domæne:
Walkingstreet er efterhånden blevet til little New Deli, 40% af klubberne er indiske, hvis det er din ting så gå til den. Derudover huser det nogle ret fede natklubber 808, insomnia og repuplic. Men er man lidt oppe i alderen og måske ikke den mest athletiske type er Walking street ikke verdens sjoveste sted.
På Beach road finder man freelancers så langt øjet rækker. Kvinderne her variere rigtig meget. Udover alle de thai kvinder som af den ene eller anden grund ikke er velkommen i diverse bare i byen ender med at trække her. En pige fortalte at hvis man fik kønssygdom (en af de større) blev man smidt ud og måtte trække på beach road. Eller hvis man tager stoffer eller er crazy. Men pigerne på Beach road kan man købe en time for godt 1200/1500 bath (250/300 kr). Det er også her du finder afrikanske og øst euro piger. Området er overfyldt med Indere, hvilket er lidt af en oplevelse.
Soapy Massage er et sted hvor man vælger en pige, som så bader dig, massere dig og derefter knepper dig. prisen variere fra 2500/6500 bath. alt efter hvor lækker pigen er. Jeg var ude og besøge honey 2 på second road, det var fuldstændig pakket med Indere, jeg gav op og gik. (nej har intet imod Indere)
Japanere og Koreanske område:
Walking street er udover mange Indere også pakket med Japanere og Koreanske turister. Man ser dem gå gåsegang med en tourguide igennem gaden mens de til alles irritation filmer og tager billeder.
Soi 6 er nok det mest berømte sted i hele Pattaya, men i højsæsonen dec/marts er denne soi fyld med koreanske og japanske turister. Kvinderne i denne gade er absolut i top klasse. Unge smukke, og relativ billige. Som regel drikker man 2 øl og 2 ladydrink med en pige, hvorefter turen går ovenpå. Pigerne koster omkring 2000 bath samt 300/400 bath i barfine. Problemet i Soi 6 er at det i høj sæsonen kan være svært for folk over 50 år som måske også er lidt små tykke osv. at få fingrene i de smukkeste piger på Soi 6. Grunden er simpelthen at de koreanske og japanske turister er unge og en del rigere end os fra Europa. så pigeren fravælger de tykke gamle mænd da de har valgmuligheder nok.
Mine tanker omkring Pattaya. pak din kuffert og kom afsted.
Uanset din alder, vægt udseende er der et kvarter eller nogle steder som bare rammer lige det du har brug for.
Hvis man måske ikke lige ligner Brad Pit og man er lidt gammel, ville jeg tage afsted i Juli/august. Selv i Soi 6 har man muligheder for at få en 10/10 pige, da alle de unge turister fra Korea og Japen ikke er i pattaya. Hvis man ser godt ud og ikke er alt for gammel er high/low sæson lige gode.
I øvrigt tager jeg nok afsted igen i August, hvis nogen af jer brødre herinde planlægger en tur der så læg en PM kan jo være vi kan tage på bar sammen en aften.