Pigerne har det hårdt i disse tider, ikke mindst dem, der udelukkende lever af massage og sex.
Jeg kontaktede en gammel flamme for at høre, hvordan hun klarer at holde hovedet oven vande, når forretningen er lukket ned.
"Det er svært", var meldingen, der kommer jo en husleje til den 1., og noget at spise skal vi jo også have.
Som den "knight in shining armor" jeg er, tilbød jeg selvfølgelig at hjælpe, hvis det bliver virkelig kritisk, hun vidste dog ikke hvordan.
Jeg har tidligere lavet gave- og klippekort for en nu lukket thai klinik, så jeg har en rimelig tilgang til temaet, og jeg ville naturligvis købe et gavekort til mig selv til senere indløsning, når tiderne bliver nogenlunde normale igen.
Så her er opfordringen til alle med hjertet på rette sted.:
De, der evner det, kan passende være pigerne behjælpelig med at fremstille nummererede kort til begge formål - og køb selv ét eller flere til at hjælpe pigerne over krisen.
Hvis man er interesseret, kan jeg nemt levere en prototype, som der kan sættes pige/kliniknavn i.