Leaderboard
Populære indlæg
Showing content with the highest reputation on 06/07/15 i Indlæg
-
6 pointsjeg måtte så lære på den hårde måde at hvis folk her inde siger man ikke skal så ja så skal man sku ikke hun er langt fra hvad hun siger i sine annoncer https://annoncelight.dk/showad/180495 http://www.escort-side.dk/Emma-århus-privat?ad-id=4047 1000 kr for en time alm sex man kommer til en lejlighed i århus hvor hun låner et værelse af en fyr som er hjemme i mens man besøger hende han rumster helt vildt så det forstyre og hendes mobil har hun med i sengen og den ringer og modtager sms i mens man hygger man må ikke det ene og det andet selv om hun skriver hun er til det hele efter jeg kom første gang holdte vi en lille pause og hun tilbød lidt massage nå hun havde så ikke noget olie eller der var hvis noget madolie i køkkenet ellers tak hun går så i gang igen min pik smutter så ud og jeg får et jag i den og kan ikke få den op at stå igen dog ikke hendes skyld der er nå gået 30 min så begynder han sku at banke på døren for nu gider han ikke have jeg er der mere mangler jo stadig en halv time nå men jeg siger så stop da alle de forstyrelser har gjort jeg havde tabt lysten hun siger så hun ikke kan give penge tilbage men jeg kan få lidt extre næste gang hehe ellers tak så jeg kan kun sige HOLD JER VÆK
-
5 pointsNår jeg læser anmeldelserne her på eroguide, har jeg ofte mistanke om at mange anmelder sig selv eller sin kollega. Det er ikke altid jeg kan finde hverken hoved eller hale i hvad "anmelderen" skriver. Stavningen og grammatikken er mildest talt mangelfuld, store bogstaver bruges ikke og hvis der overhovedet er indsat kommaer og punktummer, er det helt tilfældigt hvor de er havnet. Ligner ikke i det hele taget noget der er skrevet af en person, der har gået i dansk skole. Så kære falske anmeldere, hvis I forstår hvad jeg har skrevet, så lad være. Brug i stedet kræfterne på bedre service, så I får ægte gode anmeldelser.
-
5 pointsLidt ærgeligt at debatten skal handle om hvorvidt Rikke Grossel har snydt nogle fyre eller ej.. Det burde slet ikke være hovedfokus. Det handler om at pigerne har meget mere bukserne på, end hvad samfundet tror. Prostituerede er ikke kvinder som kryber langs kanterne, selvudslettende eller som kvinder i voldsforhold.
-
5 pointsNu vil jeg ikke nævne navne, men for nyligt bookede jeg et møde og da jeg mødte op fandt jeg ud af det var en gammel klassekammerat. lidt mærkeligt, og vi var begge lidt usikker på om vi skulle alligevel, som vi så heldigvis endte med at gøre:-) andre som har sjove gode historier om det?
-
4 pointsGodaften allesammen Jeg synes tit at man, i amerikanske film især, oplever at mænd samler en GP op fra en bar. Eller er det mig der ser uartige film? Men hvor det (forhåbentligt) ligger i kortene, hvad det er for en relation man er på vej ind i når man tager kontakt. Og så sørger kunden for, at man har et sted at gå hen. Tror måske det primært bliver praktiseret steder hvor pengene ikke er den store bekymring (Vegas, Dubai - men jeg taler bare ud fra hvad jeg tror). Jeg håber i forstår lidt hvad jeg mener! Mit spørgsmål er egentlig, om i har oplevet noget lignende, måske her i København? Synes bare det kunne være mega frækt at mødes på den måde. Og så kan man jo også se hinanden lidt an og drikke et glas vin! Den form kan sådan nogen nybegyndere som mig jo godt lide. Ved godt jeg bare kan invitere folk fra SD ud på en drink, men synes bare det kunne være lidt pirrende slet ikke at vide, hvem man ender op med, hvis i forstår Og slutteligt vil jeg gerne imødekomme en diskussion jeg tit synes at ende i: Al respekt til de lyserøde! Jeg føler mig ikke bedre end jer og jeg ved skam godt hvad penge for sex gør mig til: en luder. Så er den præmis slået fast. God aften til jer
-
4 pointsJeg synes du skulle prøve i kantinen på BB-Hotel Kastrup. Men giv mig lige en PM først, for ellers møder du kun pengebevidste jyder og polakker. (Drop kaffen i automaten, den er temmelig fæl)
-
4 pointsHej Tanja, Hvis du er blevet svinet til, så er det pga dine grove angreb. Tror f.eks at folk er glade for den dialog, som du er gået ind i nu. Du angriber den generelle sexkøber? Istedet skulle du gå i forsvarsposition mod dem, som ikke respekterer grænsen. Der vil du høste sympati og støtte. Jeg har intet imod at gå folk på klingen, hvis de ikke viser kvinder respekt. Havde en diskussion om gadepiger f.eks. herinde. Men jeg bliver helt bange for, at jeg pludselig beskytter piger som mig selv, da jeg ved hvem jeg er og jeg er ikke den svage pige, som du/I vil gøre mig til. Har jeg nu sat mig ordentligt ind i tingene, tænker jeg. I bliver simpelthen nødt til at nuancere hvilke piger I har med at gøre. Der findes mænd, som har overskredet dine grænser, fordi at du ikke selv kendte dem på daværende tidspunkt- du kunne ikke sige fra. Kan du se at det ville være nyttigere, hvis du fik lært at mærke dig selv/ kende dine grænser af en erfaren person, som dig selv idag end at prostitution blev forbudt og endnu mere mørkelagt? Jeg ved at kompetencecentret kontakter nystartede kvinder i div bordeller idag. Kunne der evt være en lille brochure om ting, som er vigtige at være obs på? Evt foredrag for unge piger osv.. Da jeg 'stoppede', var jeg i kontakt med det uambitiøse Exit prostitution, selvhøjtidelige Flora og læste også indlæg fra Netværksgruppen- en skrev at livet er fuldstændig ødelagt efter livet som prostitueret og der er ingen mulighed for at vende tilbage til livet osv. Tak for kaffe, og at jeg ikke vidste hvor ødelagt jeg i virkeligheden var. - En flok frådende, fanatiske kvinder, som hiver i en og prøver at hive en helt ned. Det kan føles som et overgreb - for mig og jeg ved andre prostituerede. De fyre, som har overfaldt dig, de er jo ligeså 'ødelagte' indeni, som du var. Jeg får henvendelser på fyre, som er virkelig bange for at begå overgreb på piger, og som også foretrækker en på ca deres egen alder end en blåøjet lille pige. Som privatpige, så sorterer jeg en del fra- f.eks påvirkede fyre og ikke-respekterende henvendelser - har lært at analysere folks sindstilstand på en kort samtale sådan nogenlunde.. Jeg prøver at kommunikere ud, at piger/kvinder er hele mennesker- at det er en aftale ml to individer, at sexkøb er et privilegie, ikke en menneskeret og at fyren har mindst halvdelen af ansvaret for at aftalen bliver god. Jeg kan godt få orgasme ved et besøg og vil sige at jeg hellere vil være sexsælger end at arbejde som hjemmehjælper. Synes at det er grænseoverskridende.. Sara:)
-
3 pointsSpaden og BX I afsporer tråden fuldstændigt. Flyt venligst sukkerknalderne til den relevante tråd: GF
-
3 pointsMon ikke efterhånden Admin er blevet klar over problemet? Det bliver næppe løst hurtigere, fordi folk utålmodigt skynder på ham, og som tidligere sagt, er det jo ikke Jordens undergang.
-
3 pointsHej alle, http://escortguide.dk/P/new-new-madina-in-frederiksberg-24148.html Var på besøg hos hende her for et par dage siden. Og det var ikke hende på billederne! Sagde pænt nej tak og gik igen Mial
-
3 pointsNej goz, skriv endelig fuldstændig som du føler for! Jeg er sikker på at Stump mener at der dels er forskel på hvordan en mand og en kvinde skriver. Dels at der er forskel på om det er køber eller sælger, der beskriver: Pigen, oplevelsen, lokalerne mm. Og hvis man har lidt menneskekundskab, kan man godt skille skæg fra snot :0)
-
3 points
-
3 pointsHejsa alle.. Jeg kan se at der er en del herinde som deler en ikke så fed oplevelse med mig og det er jeg da ked af at høre.. Jeg prøver altid at spørge hvad man gene vil have når man kommer og snakker lidt og så giver jeg gæsten det han gerne vil have indenfor de blide former jeg tilbyder.. Når det er sagt så har jeg oplevet flere som gerne vil have noget andet end jeg tilbyder men alligevel vælger at tage en halv - hel time med mig. Kemi skal gå begge veje og jeg prøver altid at gøre mig bedste for at matche den person der kommer medmindre det går udover mine grænser.. Jeg skal ikke retfærdiggøre noget her da jeg ikke aner hvem halvdelen er, men hvorfor så ikke sige noget til mig hvis man ikke er tilfreds med det jeg giver den enkelte så jeg evt kan gøre det bedre ? Det ville være meget nemmere for mig at kunne gøre det bedre hvis min gæst siger det til mig for ellers har jeg jo ikke en jordisk chance for at vide om det jeg gør er godt eller ikke.. For fremtiden (til jer der vælger at besøge mig) vil jeg gerne sige vær ærlig omkring hvad der er godt og hvad der ikke er godt til mig da jeg ikke er tankelæser. og kritik er jeg ikke bleg for jeg bliver ikke sur hvis du siger det skal være hårdere blidere, hurtigere eller langsommere. og hvis man ikke er tilfreds med besøget til slut er man også velkommen til at sige det til mig da jeg ellers ikke kan vide det Jeg angriber ikke nogle da alle i sin vis kan have ret men der er altid to sider af en historie man skal høre først. Men anyways i må have en god dag..
-
3 pointsså skal vi også have danske piger - udenlandske piger - østeuropæiske piger - piger med strømper på - piger uden strømper på, asiater som udergruppe til udenlandske piger osv osv. Er selvfølgelig lidt firkantet, men det er vel lidt det der sker, hvis man udvider med f.eks. mørke piger. Første skridt på vejen til en total opsplitning i mange underfora.
-
2 points Noget lignende i København? Kun på Thai corner. Men egentlig behøver du ikke at være noget bestemt sted. Du kan gøre som min ex-kone gjorde da hun trak i Abu Dhabi da hun var i starten af 20'erne, og gå ind på hvilken som helst bar eller disco, men det kræver jo at du et stykke inde i samtalen med din bejler kan få disse ord over dine læber med det rigtige flirtende smil: "Hvis du vil i seng med mig, så koster det xxxx kr." - Personligt ville jeg afgjort være til fals for at gribe til lommerne. Tror du at du kan gøre det?
-
2 pointsMan kan blive samle op alle steder, disko, bar, cafe, McD ja kun fantasien sætter grænsen, I Prag kom jeg i snak med et par piger på McD, de ville gerne med i byen sammen senere
-
2 pointsEndnu en EG-betjent... jeg henvender mig til folk som gider at læse med og ikke er så stramt et vis sted. GF dine indlæg tilfører i hver fald ikke noget positivt eller værdi, du minder mig om en anden bruger herinde. Brok brok
-
2 points
-
2 pointsStripperpiger som lokker med dyre champagne er ikke ludere, du får ikke sex af dem selv om du har betalt 500.000 kr. for en flaske champagne. Jeg har på Angels Club i Kbh, en highclass stripclub med dyre champagne som topper ved 500.000 kr. Pigerne kom selvfølgelig hen for at snakke og spørg om jeg ville have noget at drikke - selvfølgelig, dog ville jeg lige se drinks menukortet først. Lidt small talk frem og tilbage, pegede jeg på den dyreste flaske og pigen fik et lille chok og spærrede øjnede på - jeg pegede på min makker og sagde at han tager regningen på sit kreditkort og vi grinede allesammen, der kunne pigen godt se at vi jokede - jeg sagde til pigen hvis jeg ville bruge så mange penge, så ville jeg hellere give pigen pengene og vi tager på luksusferie og knalder end at bruge pengene på ligegyldig champagne og lidt small talk. Hun kunne godt høre, det var ikke første gang jeg var på klub...
-
2 pointsØv, det er godt nok noget fuck. Jeg holder mig væk. Hun bør passe på. En eller anden dag, så møder hun måske en aggressiv fucker, der smasker både hende og pimpen et par på skalden. Det var en skam, at du ikke vendte om og gik. Jeg holder øje med alarmsignaler fremover.
-
2 pointsDu er da en sød luder, når du skriver en tekst som ovenstående. Jeg gad godt det set up der og især med dig. Jeg tænder på teksten, og så har jeg ikke kigget på dine billeder, hvis du har nogen, så i princippet kunne det jo godt lade sig gøre for os to, men der er bare lidt det problem, at der er langt til Køffenhaun fra Sydjylland. Men jeg kan li' det du skriver.
-
2 pointsFor mig virker det til at een fra administrationen er kvinde?? På ordlyden og den lettere flirtende retorik..
-
2 points
-
2 pointsHun har lige haft en vagt http://escortguide.dk/P/nina-tilbage-i-dag-loerdag-6-6-fra-13-17-22158.html Så stadig aktiv
-
2 pointsFint nok, at du ikke forstår, hvad andre skriver. Men din egen uformåen er vel ikke grund til at kalde dem "båtnakke" (spørgsmålet er retorisk, for ikke at forvirre dig afslutter jeg med punktum). Udsagnet er for de fleste en letforståelig angivelse af serviceniveauet. Hvis det var din intention, så har du lidt at lære om klart sprog. Du skrev nemlig: Her skriver du selv at det er godt (nok) til prisen, som om tip toe ikke var af samme opfattelse ... QED
-
2 pointsDet er da også en kæmpe forskel med sproget. Måske ikke for dig, men for mig. Og sådan kan man blive ved. Hvis alle folks private præference-kategorier (sprog, hudfarve, hårfarve, plastik/natur-bryster, øjenfarve etc) skal fremgå, så bliver det hurtigt meningsløst (forestil dig lige hvor mange brokkeindlæg over forkert placering, der kommer.)
-
2 pointsHvis du ikke har besøgt Liv før er du ny ! Jeg er også ny
-
2 pointsHej John og man gjorte sit hjemmearbejde inden man besøgte pigen ved at se om det er ægte billeder. Link https://www.eroguide.dk/forum/topic/10073-sådan-spotter-du-nemt-fake-fotos/
-
2 points
-
2 points
-
2 pointsI kan da forvente alt muligt, men hvis vi har andet arbejde, privatliv mv at passe, så svarer vi, når det passer ind. Der er ingen regler om, at man skal svare sms'er senest dagen efter. Fx er der piger, hvor hjemmefronten ikke kender til sexarbejdet, så er det ikke supersmart at sidde om aftenen og svare sms'er, vel? Og ja, LL kan sagtens svare selv, derfor kan vi andre give vores besyv med, hvis vi synes I bliver lige grove nok. Det burde måske ligge under generel debat. Slut herfra
-
2 pointsSara.. Tak.. Sys klart Jeg er god til at sige til og fra.. Jeg svarer i første omgang alle som henvender sig pænt, da jeg gerne vil bruge tid på at svare folk der har brugt tid på at formulere et brev til mig.. Jeg aftaler med få hvis det virker til der er lyster og fantasier der stemmer overens.. Og det er da klart der ryger nogle i svinget.. Good fun.. Stop dig selv.. Jeg ved ikke hvad jeg har gjort for at pisse dig af.? Jeg har undskyldt overfor dem jeg Sys jeg bør undskylde til (hvilket er få).. Jeg har aflyst aftaler ja.. Men pga graviditeten har jeg bare nogle dage der ikke er skide fantastiske.. Jeg har taget tidligere kritik til mig og har aflyst aftaler, ikke bare undladt at dukke op som. Folk måske tror.. Jeg har endda tilbudt at gennemføre, men på den præmis at nogle af de aftalte ting ikke var mulige.. Derfor har jeg bedt om at rykke aftalen, da det gerne skulle være en dejlig oplevelse for alle involverede.. Og det har folk fuld forståelse for.. Jeg aflyste ikke aftalen med alfa.!! Havde bekræftet den og jeg bad selv om at vi kunne mødes før da jeg ikke gider stopurs Sex.. Alle der har anmeldt mig herinde der har mødt mig har kun haft gode oplevelser.. Og det er det vigtigste for mig.. Jeg ved at jeg har mig selv med i alt jeg foretager mig og at det er det indtryk jeg efterlader folk med, er vigtigere end at nogle mener jeg ikke er nem at kommunikere med.. Jeg er ikke en cybersex service.. Er ikke på mail 24 /7.. Jeg overholder mine aftaler, men man kan blive syg eller der kan dukke noget op.. For mig som for andre, jeg oplever også at blive brændt af, eller aflysninger.. min vigtigste aftale er med mig selv.! Jeg vil ALDRIG gøre dette af nød eller føle jeg taber mig selv på gulvet.. Mister jeg følingen med mig selv eller gennemfører aftaler jeg ikke har lyst til ville jeg stoppe.. Jeg er en amatør pige der gør dette af lyst og nyder alle de aftaler jeg laver.. Jeg annoncerer kun når jeg har tid, overskud og lyst, men med mere end 200 henvendelser er det jo klart jeg ikke hverken kan eller vil mødes med alle.. Og det er jeg i min gode ret til.. Jeg synes det er løbet helt af sporet det her.. Jeg aflyste ikke med alfa.. Jeg har taget tidligere kritik til mig, og jeg vil egentlig gerne gøre klart at jeg gør dette for min skyld!!! Jeg har mødtes med en del efterhånden.. Deres mening og oplevelse kan jeg bruge.. De fleste er gengangere og jeg har langt flest virkeligt gode oplevelser med i min rygsæk.. Og der er kun gode oplevelser beskrevet herinde også.. At nogle føler sig trådt på på mail beklager jeg.. Men kan ikke gøre noget ved det.. Som jeg tager mig tid her til at svare i en sober tone, gør jeg mit bedste for at svare alle pr mail også.. Men det tager lang tid og det er klart nogen vil føle sig trådt på.. Men jeg gider ikke skrive mere i denne tråd.. Jeg er træt af at bruge energi på folk jeg ikke har mødt der har en opfattelse af mig ud fra nogle forsmåede mænd der ikke har fået det svar de ønskede eller fået det tids nok.. Man er selvfølgelig i sin gode ret til at anmelde mig, positivt som negativt ud fra de oplevelser man har med mig.. Men de huk jeg får her er fra folk uden oplevelse med mig, andet end skriftligt og fra folk der føler de er berettiget til at mene jeg ikke har begreb om mænd og lyst ud fra andres fejlslagne mailkontakt.. Og er træt af den kritik, men kan ikke gøre så meget ved det.. Jeg håber at alle finder det de søger da det burde være muligt herinde og på diverse sider, og så vil jeg fortsætte med at have mig selv med og gøre som jeg mener er bedst for mig..
-
2 pointsJeg har også selv lige oplevet samme fejl. Hvad den pågældende fejl skyldes ved jeg endnu ikke, men jeg arbejder på at få den løst snarrest muligt.
-
1 pointEfter en skuffende tur hos Kinnaree, så prøvede jeg lykken hos Ratree. Stedet har jo fået mange gode anmeldelser igennem det sidste halve års tid. Kom til stedet, som godt nok ligger på Gammel Køge Landevej, men føles at det er dejligt diskret alligevel, men har alligevel ikke noget at skjule.Jeg kom op på 1. sal, hvor jeg først blev taget i mod Ratree og så kom hende der skulle give mig massage. Hun hedder Bella og er en ung thai. Så det var helt fint for mig. Bestilte denne gang bare en halv time til 300 kr., da jeg jo alligevel godt ved, at spørgsmålet om ekstra normalt kommer efter 30 minutter, ligemeget om man bestiller en time eller en halv.Og spørgsmålet om ekstra kom så også efter en halv time. Og det blev så til hele pakken. Jeg tror hun er ny i branchen, for hun virkede rimeligt genert, hvilket også prægede det lidt. Men ellers okay. Kommer jeg igen, måske. Plejer ikke at komme de samme steder igen og igen. Men her kunne jeg godt finde på det. Link til anmeldelse af Kinnaree: https://www.eroguide.dk/forum/topic/37529-kinnaree-thai-wellness/
-
1 point
-
1 pointClub 18 er principielt for alle der er også arikanske piger men der er langt mellem danske piger der.
-
1 pointhej venner er der nogen som kender til denne pige hun ser nu ok ud på billederne og prisen er billig https://annoncelight.dk/showad/180495
-
1 point
-
1 pointI princippet, men pigen på billederne er Victoria Zdrok, en Ukrainsk født pornoskuespiller som flyttede til USA som 16-årig for at studere, som den første fra Ukranie nogensinde. Hun bor vist stadig i USA. Film hun har medvirket i. http://www.imdb.com/name/nm0954019/ Hun er tidligere både Playboy Playmate of the Month og Penthouse Pet of the Month. Så billederne på den Russiske side er højst sandsynlig også. Hun er desuden ikke-praktiserende advokat, har har en Ph.D i klinisk psykologi og er sexolog ifølge hendes Wikipedia side. Så en meget veluddannet pige må man sige. https://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_Zdrok Billedet og mange andre i samme serie kan findes på disse links. Victoria Zdrok Shows Off Her Special V Cut Digital Desire http://godsartnudes.com/gallery/Victoria-Zdrok-Shows-Off-Her-Special-V-Cut-Digital-Desire/31805 http://fhg.digitaldesire.com/fhg/show/victoria_zdrok_142_1/nats/OTg0ODoxNzox Desuden er hun forfatter til disse bøger. https://www.worldcat.org/identities/lccn-n2007-041953/ Mini biografi http://www.imdb.com/name/nm0954019/bio?ref_=nm_ov_bio_sm
-
1 pointStadig muligt at lave "bait and switch" - lækker kvinde på billedet, men hendes onde stedmoder tager imod. Oplevede det udpræget i Polen med verificerede billeder.
-
1 point
-
1 pointLidt grundlæggende matematik: Sansynligheden for at pigen bliver smittet med noget hvis hun har ubeskyttet sex med otte forskellige mænd om dagen, er væsentlig højere end hvis hun har én fast partner udenfor arbejdet som hun har au naturel sex med. Jeg tror du befinder dig i en minoritetsgruppe hvis du synes at glædespiger som tilbyder ubeskyttet sex er en god ide, både for pigen og kunderne. At flere og flere, særligt udenlandske piger, tilbyder det, er en super ærgerlig udvikling i den forkerte retning.
-
1 pointJeg tror heller ikke de bliver smidt ud på røv og albuer, men der er forskel på om pigen signalerer ,at det er slut når man er kommet (tager tøj på, går ud af lokalet) eller om hun signalerer at vi fortsætter lidt endnu. Jeg er godt klar over at nogle mænd kun tænker på at komme afsted når de er kommet (når de begynder at tænke med det normale hoved igen). Men det skal være noget de lægger op til ikke hende, synes jeg. Jeg kan stadig bedst lide den seriøse der sætter en ære i at en halv time er en halv time, som skruer tempoet lidt ned hvis hun kan mærke man er ved at eksplodere, og evt. ryger en cigaret til sidst eller hvad man gør Heldigvis er det da også den type jeg normalt møder i DK og Tyskland. Den hurtige type hvem en halv time er 5-10 hektiske minutter for at få en til at komme hurtigt er jeg faktisk kun stødt på i kendte hustler områder som reeperbahn (eller også har jeg fortrængt det). Jeg kan godt se at Rikkes udsagn er lidt tvetydigt, men jeg har indtryk af at hun var tilfreds med at de gik så hurtigt som muligt, selv om de havde betalt for længere tid og det bryder jeg mig stadig ikke om.
-
1 point
-
1 pointHar du gjort dig den ulejlighed at gå tilbage i arkivet under FKK, hvor du kan læse stribevis af anmeldelser af og tips til FKK klubber, også i Hamburg? Det kunne være en mulighed for dig som det første. Venlig hilsen Rejsenetværk
-
1 pointLittle lady, du må lære at sige fra og blokere folk, som spammer dig. Du giver dem jo næring til at blive ved. Synes at det er synd, når du er gravid.. Det må da være stressende nok i sig selv. Tænk at voksne mænd bitcher sådan til dig.. Koncentrer dig om dem, som skriver pænt og ikke bluver ved tusind gange efter at I har lavet en aftale.. Sara:)
-
1 pointHan har også spurgt mig - jeg håber ikke at der er nogen som er uanstændige nok til at videregive nogen som helst personlige oplysninger, hvis de ligger inde med nogen
-
1 pointDu kunne jo også have nøjedes med at takke nej, eller bare have blokeret hendes profil uden at svare - tænk over, hvordan du ville have reageret om det nu havde været dig selv, der havde fået den tilbage fra en kvinde på din egen alder, der søgte efter yngre mænd
-
1 pointHvis nu i skønne mænd boykottede pigerne med fake fotos ville livet blive meget letter for jer i længden fremfor at støtte op om det og at lade pigerne slippe afsted med det.
-
1 pointDenne beretning har egentlig den bagtanke at jeg gerne vil se om nogle, måske singler som jeg har lyst til at vi tager på små kulturelle og kulinariske ture rundt i Danmark sammen? Til sommer påtænker jeg en tur til Ebeltoft og Århus for at se Fregatten Jylland, Den gamle by i Århus og Aros - måske Mariager Saltcenter med? Også gerne en tur til Hjerl hede. ------- Jeg havde fornylig en tråd om en påtænt tur til Randers, nu har jeg været på tur til Randers Randers tirsdag den 4 marts - torsdag den 6 marts Først jeg var ikke på bordel - det var ikke formålet med turen! Havde købt en orange tur retur billet med lyntog uden skift for 376 kr, ankom Randers kl 11 19, hvorefter turen gik til fods til: Håndværksmuseet http://www.visitranders.dk/danmark/haandvaerksmuseet-gdk604992 Her tilbragte jeg 3,5 interessante timer med at studere de levendegjorte værksteder, læste de udførlige beskrivelser og lyttede med interesse til de engagerede pensionerede håndværkere der arbejdede i og demonstrerede de gamle håndværk for gæsterne. Fandt vejen til Bed & Breakfast, nød kaffe og kage indtil jeg skulle mødes med ejeren kl 16 30 for udlevering af nøgle. Præcis på slaget indfandt han sig og jeg indlogerede mig her: Bed & Breakfast - Randers http://bedbreakfastranders.dk/ I hvad anledning I end skulle få et ærinde i Randers kan jeg varmt anbefale denne 3 v lejlighed. Den ligger i en lidet charmerende boligblok, men diskret og anonymt, måske bortset fra hvis de kan genere at der er kamera i opgange og på gange, men det er jo blot som tryghed for beboerne. For 650 kr uden morgenmad var jeg heldig at have hele lejligheden for mig selv i 2 dage, men jeg havde lejet det ene af to værelser, hvor man er fælles om et dejligt toilet med badekar/brus, en stor stue der går i et med køkkenet. Det koster 1000 kr i døgnet at leje hele lejligheden, hvilket synes jeg er et godt alternativ til hotel, er ens budget i dette leje. Hvilke aftaler I kan træffe om betaling ved jeg ikke, jeg indbetalte lejen over netbank, straks jeg reserverede. Lejligheden bærer præg af, tør jeg godt antage den feminine halvdel af parret der ejer stedet, dette ment absolut rosende. Lejligheden er lys, rummelig og luftig, hyggelig og rart indrettet. Samtlige vinduer kan blændes med rulle gardiner, der er flotte billeder i rammer på væggene, atmosfære i form af flotte nips og grønne planter. Der er slå-om tæpper til at sidde med. Køkkenet er særdeles veludstyret til at kunne kokkerere selv, der er et spisestuebord til 4 personer, hvorpå står en sød bakke med høje kværne til salt og peber, glas med fyrfadslys og tændstikker. Der er fri kaffe, Instant og rigtig kaffe, kakao og te - te udgøres af et udvalg af udsøgte, velduftende og velsmagende blade, samt tebreve, hertil hugget brunt sukker og sødetabletter. Der er fri trådløst internet til ens egen bærbare pc. Rundt hjørnet ligger Føtex, busterminalen, taxi holdeplads og lige i nærheden ligger også et stort parkeringshus. Læs gerne på: Visit Randers http://www.visitranders.dk/danmark/visitranders Pakkede ud og slappede lidt af inden at det var tid til aftensmad. Det var nu tid til at findet et godt sted at spise, havde hjemmefra udset mig: Restaurant Mad og Vin http://www.restaurantmadogvin.dk/ http://www.visitranders.dk/danmark/restaurant-mad-og-vin-gdk605045 Har en god appetit, elsker carvery, store pommesfrites, kartofler, Madagascapeber sauce, Bernaise sauce, laks, rejer og godt brød, desserter og oste. Sådan en buffet har restauranten hver dag, forventningsfuldt entrerede jeg kl ca 19. Blev venligt modtaget fik anvist et bord, udleveret kortet, valgte buffeten, men drikkekortet var uden alkoholfrit udvalg, måtte spørge efter en dansk vand som jeg straks fik. Nød en solid velsmagende buffet, som jeg vil anbefale i Randers. Gode oste og skøn chokolade mousse, der var også en en Penna Cotta. Betjeningen var ungt, engageret og effektiv, jeg bad om kortet for at bestille et enkelt godt glas rødvin til osten. Her spurgte jeg til hvorfor der ikke er alkoholfrie drikkevarer på kortet, fik svaret at det er der til frokost, men ikke til aften, men jeg kan sagtens få sodavand sagde hun. Her er det så at jeg synes, nok er det forståeligt at man satser på at tjene på drikkevarerne når prisen er god for gæsterne for maden, men en politik om at ikke at have alkoholfrie varer på aften kortet er i min optik lidt dårlig stil - bare på det ene punkt, helhedsindtrykket var meget positivt. Der var i øvrigt flere rigtig gode andre menu tilbud på kortet end min buffet. Drog mæt tilbage til lejligheden, hvor jeg hang ud på Eroguide nogen tid. Der er en fastnet PC som der ikke reklameres med, den er brugbar, men har et problematisk tastatur. Herefter var det sengetid ved 23 30 tiden. Jeg valgte at spise morgenmad og alle øvrige måltider ude. Et helt igennem sublimt valg udgør: Tanjas Deli Café http://tanjasdelicafe.dk/ På Google maps https://www.google.dk/maps/place/Rådhustorvet+7/@56.4611444,10.0359323,17z/data=!4m2!3m1!1s0x464c1cda9c5e4a45:0x60ae031bcc3de627 Spiste begge morgner kl 08 stedets store morgenmads tallerken, der udgjorde et delikat udvalg af sand velsmag, også for øjet, betjeningen er hyggelig og stedet har en helt særlig charmerede historisk atmosfære. Nyd også den farverige smukke kunst, på væggene af: Karen Bjørn - billederne kan købes http://www.maleribasen.dk/visprofil.asp?id=3559 Efter morgenmaden onsdag gik dagen med et besøg i Kulturhuset, der rummer ØstJyllands museum, Randers Kunstmuseum og Bibliotek: Kulturhuset http://www.visitranders.dk/danmark/kulturhuset-gdk605009 Museum Østjylland - fri entre http://museumoj.randers.dk/FrontEnd.aspx?id=22459 http://www.visitranders.dk/danmark/museum-ostjylland---randers-gdk605043 Randers Kunstmuseum - fri entre/særudstilling 50 kr http://www.randerskunstmuseum.dk/FrontEnd.aspx?id=1899 http://www.visitranders.dk/danmark/randers-kunstmuseum-gdk604985 Museum Østjyllands forskellige temaudstillinger var visuelt flot opstillede, lærerigt og pædagogsik formidlede - et bsøg værd i Randers. Jeg skal her undlade at give mig af med nogen dybere kunstkritik, men vil overlade det til læseren at lade sig informere på Randers Kunstmuseums hjemmeside. Men interessant var det at studere en rig variation af genrer samlet på et museum, nogle værker sublime i mine øjne, andre et udtryk for at trods at jeg ikke er Rindalist, der er det min opfattelse at Rindal ikke har levet forgæves, at han havde et vægtigt budskab, når man som gæst står overfor en lort på dåse i en montre på et museum for kunst. Et værk overvældede mig i en grad så jeg næsten blev bange for at træde ind i kunstværkets Rum: Det Kosmiske Rum af kunstner Tróndur Patursson - fundet på en blog http://www.slagtenhelligko.dk/2011/02/12/kosmisk-rum/ Jeg tog skridtet ind i rummet - gør det, det er en overvældende fornemmelse af at kunne falde i dybet hvad øjeblik det skal være. Efterr 5,5 timer brugte jeg en del tid på det store veludstyrede bibliotek, gik på nettet for at bliver opdateret med verdenssituationen. Herefter var der dømt afslapning i lejligheden, hvor jeg de dage jeg var der nød udsigten i mørke til kulhavnen og kraftværket. I mine øjne udgjorde helheden af et kulbjerg, kulkran, kraftværk og en skorsten oplyst skiftende i pink og blåt udspyende hvid røg et kæmpemæssigt maskulint fuldblods kunstværk - smukt. Ved 18 tiden tog jeg en taxi 141 kr til: Graceland Randers - restaurant Highway 51 diner http://www.gracelandranders.dk/ http://www.visitranders.dk/danmark/graceland-randers-gdk622747 Ikke fordi jeg er særligt interesseret i Elvis Presley, men fordi jeg er imponeret af at en mand med en passion ville, kunne og evnede at omsætte en vision til virkelighed i form af Graceland Randers. Graceland Randers - stifter Henrik Knudsen Man mødes af Elvis Presleyes musik allerede i indkørslen udenfor, indenfor betalte jeg 99 kr i entre til museet i kælderen, fik en printet guide hvor jeg hvis jeg havde en smartphone, hvad jeg ikke har, kunne downloade yderligere information,lyd og billede klip om genstande i flere af montrene. Flot var der, men min interesse var ikke dedikeret, så jeg søgte efter en halv times tid mod restauranten Highway 51 diner. Denne var i gennemført amerikansk syden stil ned i mindste detalje, også den kvindelige tjeners blå kjole. Hun var imponerende, alene kvinde klarede hun en 2/3 fyldt restaurant til ug. Da det var min tur bestilte jeg den dyreste burger på kortet, den smagte godt, det gjorde desserten en kagebund med vanilje softice og karamel sauce også, drak Elvis Presleyes foretrukne søde sodavand - det gør jeg ikke igen, men skal det være så skal det være Kom af med 247 kr for det gode måltid, bad tjeneren bestille en taxi tilbage til byen, den kostede 130 kr. Måske I andre bør overveje at finde ud af hvilken bus der går, men op til jer. Fandt en cafe på Torvegade, nød her 1 glas rødvin, fandt turen hjem, hvor jeg hang ud på nettet og så nyheder på DR2 - lå under dynen kl ca 23 30. Torsdag morgen som den forrige, op kl ca 07, bad og en kop te, 8 minutters gang til Tanjas Deli for morgenmad, herefter rundede jeg lejligheden. Kl ca 10 gik turen til: Randers Regnskov http://www.regnskoven.dk/ http://www.visitranders.dk/danmark/randers-regnskov-gdk604991 - entre 190 kr En helt igennem storslået oplevelse, som jeg trods læsning af en del information undervejs kun formåede at bruge ca 1,5 timer på - følte at jeg havde fået det hele med. Det er i høj grad en mor far og børn seværdighed, men skabt så imponerende livagtigt at det er en oplevelse for alle voksne at besøge Randers Regnskov. Gik nu tilbage til byen hvor jeg opsøgte: GAIA Museum Outsider Art http://www.gaiamuseum.dk/ - fri entre På Google maps https://www.google.dk/maps/place/Lene+Bredahls+Gade+7/@56.462261,10.045838,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x464c1cdc69531d19:0x9bd95b73204869e7?hl=da Læs meget gerne på hjemmesiden om alt hvad Gaia står for og repræsenterer som et tilbud til unge udviklingshæmmede, og besøg herefter stedet som et must hvis I kommer til Randers. Blev modtaget i særudstillingen af en smilende ung pige, der straks tilbød mig en rundvisning i hele huset, rundt på værksteder, cafe og udstillinger, overalt hjertevarme og tydelig livskvalitet. I egne tanker beså jeg herefter huset, nød kage og kaffe i cafeen - fyldt med positive indtryk af et projekt der fortjener støtte af alle gode kræfter. Efter at have iagtaget hvilket talent der hvilede over flere af de værker udviklingshæmmede og psykisk syge havde skabt, sad jeg tilbage med oplevelsen af en ægthed og autenticitet i de forskellige værker der overgår meget af alt den kunst der handles til skyhøje priser, som jeg ellers har set på førende kunstmuseer. Nogle kunstnere har jo i virkeligheden isenesat sig til en zeleber status, i mine øjne nogen gange uden afsæt i virkelig kvalitet og talent. I modsætning til: Marie Boesen Søndergård http://rullemarie.com/ OM MARIE Selvom et menneske ikke kan leve af kunst, kan kunsten gøre et liv værd at leve. Den gør sulten værd at udholde. Den gør bekymringer, den gør sorger, den gør et liv, der ville være blottet for indhold, til at holde ud. Den puster liv i livet. / John Sloan Marie fik som lille en hjerneskade som følge af en udiagnosticeret stofskiftesygdom. Hun sidder i kørestol og kan kun bruge sin venstre hånd. Hun kan ikke læse og ser derfor kun danske film, som hun til gengæld ser rigtig mange af. Hun er specielt glad for gamle danske film og de gamle, afdøde skuespillere er ofte til inspiration for hende. Specielt Dirch Passer har en stor plads i hendes hjerte og hendes billeder. Marie hilste jeg på og talte med under den rundvisning jeg fik - nød det seneste billede af Egon Olsen som hun var ifærd med at skabe med sin ene hånd hun kan bruge. Opfordring Sidder I nogle virksomheds ejere og medlemmer af kunstforeninger, overvej at købe det næste værk af Gaia Museum Outside Art, eller et af Marie Boesen Søndergårds billeder. For mig at se repræsenterer deres arbejde både en egentlig kvalitet og en historie der i langt højere grad fortjener at blive værdiansat, købt og udstillet i sin helt egen ret, end tilfældet har været til nu. Ved at Randers virksomheder har set det og støtter op - jeg vil her gerne fremme interessen for Gaia over hele Danmark. Ved 15 tiden var jeg mæt af indtryk og forlod gladere end længe et kunstmuseum - Gaia i Randers Brugte herefter nogen tid på nettet på Biblioteket, fandt vejen hjem og fik pakket, soigneret lidt og gik på nettet med en kop te. Rundt hjørnet på cafeen overfor Føtex spiste jeg tidlig aftensmad, en dejlig madpandekage med ris og salat. Kl 19 15 forlod jeg lejligheden, låste døren og dumpede nøglen i postkassen. Tog en taxi for 95 kr til banegården - kl 19 48 afgang til København, hvor jeg efter en afslappende rejse ankom Københavns Hovedbanegård kl 23 22 - herefter resten af vejen med bussen. Hjemkommet - en tur på EG og under dynen kl 00 30, efter 2 rigtig gode dage i Randers. Venlig hilsen Rejsenetværk
This leaderboard is set to København/GMT+01:00
